Fülszöveg
Csallóközi Kiskönyvtár
Könyvsorozatunkat harminckötetesre hirdettük meg, de a közelmúltban átléptük ezt a határt. Nemzetünk és régiónk népe ismerni akarja a múltját, egyre átfogóbb és részletesebb történelemtudásra vágyik, sorozatunk pedig ennek az olvasói igénynek óhajt elébe menni. A csallóköziek az 1990-es évekig ritkán fordulhattak múltjuk felé; a huszadik század minden évtizedben új történelmi, gazdasági, nemzeti, nyelvi, világszemléleti, családi és létdrámák küszöbére sodorta őket, s amikor a holnapért vagy csak egy nyugodt éjszakáért kellett küzdeniük, kinek futotta volna erejéből, hogy ne előre, hanem vissza, a múlt felé fordítsa kémlelő tekintetét? Könyvek is alig álltak a tudásra szomjas elmék rendelkezésére; ami egykor nyomtatásban megjelent, azt szétszórták, fölfalták történelmünk viharai, újak írására pedig 1918 után, de legfőképpen 1945-1989-ben kevés mód kínálkozott. Kiadónk reméli, hogy sorozatunk kötetei nemcsak tudásban, hanem öntudatban és hűségben is...
Tovább
Fülszöveg
Csallóközi Kiskönyvtár
Könyvsorozatunkat harminckötetesre hirdettük meg, de a közelmúltban átléptük ezt a határt. Nemzetünk és régiónk népe ismerni akarja a múltját, egyre átfogóbb és részletesebb történelemtudásra vágyik, sorozatunk pedig ennek az olvasói igénynek óhajt elébe menni. A csallóköziek az 1990-es évekig ritkán fordulhattak múltjuk felé; a huszadik század minden évtizedben új történelmi, gazdasági, nemzeti, nyelvi, világszemléleti, családi és létdrámák küszöbére sodorta őket, s amikor a holnapért vagy csak egy nyugodt éjszakáért kellett küzdeniük, kinek futotta volna erejéből, hogy ne előre, hanem vissza, a múlt felé fordítsa kémlelő tekintetét? Könyvek is alig álltak a tudásra szomjas elmék rendelkezésére; ami egykor nyomtatásban megjelent, azt szétszórták, fölfalták történelmünk viharai, újak írására pedig 1918 után, de legfőképpen 1945-1989-ben kevés mód kínálkozott. Kiadónk reméli, hogy sorozatunk kötetei nemcsak tudásban, hanem öntudatban és hűségben is gyarapítani fogják a Csallóköz és a szomszédos tájegységek magyar^ ságát, amely így szilárd utakat épít magának a jövendőbe.
Koncsol László Egyhdzldtogatások
és közgyűlések A Komáromi Református Egyházmegye Canonica Visitatiói és közgyűlései (1827-1832)
A Kiskönyvtár döntően reformkori egyháztörténeti forrásait a Dunántúli Református Egyházkerület Gyűjteményei őrzik Pápa városában. Sajnos, a történelmi Komáromi Tractus levéltári anyaga csak 1815-1848-ból maradt ránk. Némileg ez a harmincöt évnyi dokumentáció is hézagos, de értéke így is fölmérhetetlenül nagy. Hasznosíthatja a nyelvész, a szociográfus, az egyház- és iskolatörténész, a csallóközi, a mátyusföldi, a Vág melléki és Vágón túli települések és gyülekezetek múltjának búvárlója, a lelkipásztorok és iskolamesterek életrajzírója, a víg.és szomorú történelmi anekdoták kedvelője, a művelődés- vagy az orvostörténész, a felekezetközi vagy az egyházi és világi kormányzás közti viszony búvárlója. A régió számos mai és később születendő embere érdekes családtörténeti adalékokra is rálelhet ezekben a gazdag és hiteles, eskü alatt fogant egyházlátogatási és egyházmegyei közgyűlési jegyzőkönyvekben. A köteteket név- és tárgymutató, a sorozat első könyvét tanulmány, utolsó darabját szótár és a prédikátorok önéletrajza zárja le.
Vissza