Előszó
Minden jó egyházi beszéd alapja a szent Irás, tartalma az alapige kibővítése, feladata az Irás tárgyilagos értelmének megállapítása s a föltalált igazságok alkalmazása; végczélja pedig a...
Tovább
Előszó
Minden jó egyházi beszéd alapja a szent Irás, tartalma az alapige kibővítése, feladata az Irás tárgyilagos értelmének megállapítása s a föltalált igazságok alkalmazása; végczélja pedig a valláserkölcsi élet építése s a Krisztus Jézus által alapított Istenországának terjesztése.
Ezeket a fő irányelveket tartottam szem előtt beszédeim írásánál.
A főtétel mindenütt az alapige vezérgondolata, szószerint az írásból idézve. A felosztás s annak kidolgozása sem egyéb, mint az alapigének természetes részeire bontása, magyarázása és alkalmazása.
Tudom, hogy újabb időben nem szokásos ez a szigorú ragaszkodás a Bibliához; az egyházi beszédirók sokkal tágabb teret engednek tulajdon gondolataik érvényesülésének; de ez hajdan - a vallásos élet aranykorában - nem így volt s én a régi módszert czélhoz vezetőbbnek találom ma is. Ha valaki, úgy az igehirdető mondhatja el, midőn beszédeihez anyagot keres: Uram, kihez mehetnénk; örök életnek beszéde van Tenálad.
A szent Irást rendszerint az átnézett szövegből idézem, de de néhol helyt adok Károli fordításának, ha azt kifejezőbbnek, erőteljesebbnek találom. Itt is, mint mindenütt, az a czélom, hogy a Biblia rejtett igazságait minél tisztább világításba állítsam, a belőle áradó élet isteni erejét minél hatályosabban éreztessem, hogy növeljem azoknak számát, akik velem együtt meggyőződéssel vallják Jézusról: Te vagy ama Krisztus, az élő Istennek Fia!
Végül megemlítem, hogy egyházi beszédeimet Soltész Elemér nagybányai lelkész, kedves barátom, az IGEHIRDETŐ szerkesztője rendezte sajtó alá; fogadja érte ez úton is őszinte és hálás köszönetem.
Vissza