Előszó
A rendszerváltozás után a magyarországi egyetemek könyvtárainak vezetői egyesületet alapítottak, hogy összefogásukkal segíthessék a magyar felsőoktatás minél gyorsabb felzárkózását az európai színvonalhoz. E felzárkózásnak döntő eleme, hogy a magyar egyetemek és főiskolák korszerű, a 21. század igényeit kielégítő könyvtári-informatikai hálózattal rendelkezzenek és szolgáltatásaik elérjék az európai felsőoktatás színvonalát.
Az elmúlt évtizedben az egyetemi könyvtárügy óriási változáson ment keresztül, hogy évtizedes lemaradását behozza. Az informatikai szolgáltatások ma már természetes részei az egyetemi könyvtáraknak, jelentős nemzetközi tudományos adatbázisok érhetők el, a folyóiratok nem csekély hányada elektronikus változatban is az oktatók, kutatók és hallgatók rendelkezésére áll. Újabb és újabb informatikai kabinetek nyílnak az egyetemi könyvtárakban. Másfél évtized alatt sok helyen korszerűsödtek a könyvtárak, s folyamatban van néhány nagy könyvtári beruházás is, amelyek keretében a szolgáltatások új minősége valósulhat meg.
Mégsem érezzük azt, hogy az elmúlt évtized eredményeivel elégedettek lehetünk. A fejlődés ugyan megkezdődött, de az informatikai forradalom lendületét nagyon nehezen követi. Nagyon sok egyetemen, számos könyvtári egységében még óriási az elmaradás. Nem érezzük megnyugtatónak a felsőoktatási könyvtárak finanszírozási rendszerét és a könyvtárak működésének törvényi kereteit.
2002 végén az Oktatási Minisztérium támogatása lehetővé tette, hogy a hazai felsőoktatási könyvtárak vezetői, munkatársai nemzetközi összehasonlításban mérjék fel, hol tart a hazai egyetemi könyvtárügy, milyen irányban kell fejlődni az európai és a világ élvonalának utolérése érdekében.
Az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiuma úgy érezte, hogy célszerű lenne egy magyar és angol nyelvű kiadványban körképet adni a hazai egyetemi könyvtárakról. E kiadvány összeállításakor nem pusztán a jelenlegi állapot bemutatása volt a célunk, hanem az is, hogy a hazai és nemzetközi közvéleményt tájékoztassuk azokról az óriási nemzeti és kulturális értékekről, amelyeket az egyetemi bibliotékák őriznek, s amelyről csak nagyon kevesen tudnak. Az állomány, amelyet e huszonöt felsőoktatási intézmény őriz, meghaladja a 22 millió könyvtári egységet. Tudományos és kulturális értékeikről sokat elárul az, hogy mintegy ezerötszáz ősnyomtatványt és tizennyolcezer 16. századi antikva könyvet találhatunk e bibliotékákban.
Könyvünk a 2000. évi felsőoktatási integráció után kialakult szervezetet és az azóta bekövetkezett változásokat figyelembe véve tizennyolc állami, öt egyházi, egy magán és egy alapítványi egyetem könyvtári rendszerét, főbb könyvtárait mutatja be, a lehetőségek szerint egységes szerkezetben. A terjedelmi korlátok miatt csak röviden tájékoztathatunk az értékes gyűjteményekről, de reméljük, hogy az olvasó a legfontosabb információkat megtalálja e könyvben, amelyhez hasonlót ismereteink szerint korábban még nem készítettek az egyetemi bibliotékákról.
Vissza