Előszó
Ez a kötet az Egyetemes Tizedes Osztályozás rövidített kiadásában (1. kötet, táblázatok, 1990) szereplő elnevezések alapján készült betűrendes tárgymutató. Célja, hogy a szisztematikus felépítésű...
Tovább
Előszó
Ez a kötet az Egyetemes Tizedes Osztályozás rövidített kiadásában (1. kötet, táblázatok, 1990) szereplő elnevezések alapján készült betűrendes tárgymutató. Célja, hogy a szisztematikus felépítésű rendszerben a természetes nyelv kifejezései segítségével megkönnyítse az eligazodást, a megfelelő jelzetek és jelzetelemek megtalálást, és ezzel a dokumentumok osztályozását, illetve a szükséges információk keresését elősegítse.
Hangsúlyozni kell, hogy a betűrendes tárgymutató kötete csupán segédeszköz az osztályozási rendszer használatához, tárgyszavai csak az egyes osztályozási elemekhez vezetnek el, és nem használható a dokumentumok információinak feltárásához önmagában, mert ahhoz szükséges a vonatkozó táblázati részek teljességének áttekintése, továbbá az ETO jelzetszerkesztési szabályainak alkalmazása.
A betűrendes tárgymutatóban az elnevezések (tárgyszavak és tárgyszókifejezések) a betűk írott alakja szerint, mechanikus sorrendben követik egymást gépi úton végzett betűrendezéssel, a bibliográfiai tételek betűrendbe sorolásának szabályai (MSZ 3401-81) szerint. Az elnevezések után zárójelben értelmezők feloldását külön jegyzékben adtuk meg.
Ha a táblázatok szövegében vagy annak más-más helyén valamelyik fogalomnak szinonimái fordulnak elő (pl. villamos, elektromos), általában az adott táblázati helyen előforduló elnevezést tartottuk meg tárgyszóként. Idegen nyelvű szakkifejezések, pl. növényrendszertani, állatrendszertani, orvosi elnevezések esetében, valamint olyan nemzetközileg elfogadott idegen kifejezések esetében, ahol a helyes megértéshez az szükségtelennek látszott, nem használtunk értelmezőt.
Az Egyetemes Tizedes Osztályozás rövidített kiadásának 1. kötetében előforduló számhibákat és más, értelemzavaró sajtóhibákat a kötet végén található hibajegyzék tartalmazza.
Vissza