1.062.338

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Egyesületi művelődési otthonok Franciaországban

Szerkesztő
Fordító
Budapest
Kiadó: Közösségfejlesztők Egyesülete
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 36 oldal
Sorozatcím: Parola füzetek
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
Egyesületi művelődési otthonok Franciaországban
A Magyar Művelődési Intézet és a Közösségfejlesztők Egyesülete a Művelődési és Közoktatási Minisztérium anyagi támogatásával 1993. április... Tovább

Előszó

Részlet:
Egyesületi művelődési otthonok Franciaországban
A Magyar Művelődési Intézet és a Közösségfejlesztők Egyesülete a Művelődési és Közoktatási Minisztérium anyagi támogatásával 1993. április 26 - május 3. között öt fős delegációt fogadott a dél-franciaországi Languedoc-Roussillon régióból. Francia barátaink - akik között egyaránt volt jelenlegi és volt polgármester, jelenlegi és volt művelődési házi egyesületi elnök, illetve a művelődési és ifjúsági házak regionális szövetsége vezetőőségének képviselője - arról tartottak előadásokat, hogyan működnek Franciaországban a művelődési és ifjúsági házak egyesületi formában. A Budapesten, Kecskeméten, Bátonyterenyén, Debrecenben, Szombathelyen és Pécsett tartott konzultációikat a hallgatók nagy érdeklődéssel és helyenként nem kis értetlenséggel fogadták. Előadásaik és átadott írásos dokumentumaik alapján készült az alábbi összefoglaló. Héléne Costes, Francine Sénegas, Guy-Michel Carbou és René Chevrier alapos magyarázataiért és kedves segítségéért ezúton is köszönetet mondunk.
I. Az egyesületekről általában
Franciaországban az egyesülési jog 1901. júliusi 1. előtt csak a vallási kongregációkra vonatkozóan létezett. Az 1901. július 1-én életbelépő egyesületi törvény mindenekelőtt az egyház mindenhatósága elleni fellépésként volt értékelhető.
Vissza

Fülszöveg

A művelődési és ifjúsági házak egyesületként való működése természetesen csak egy a sok lehetséges út és modell közül. A művelődési és ifjúsági ház lényege a tolerancia szellemében történő demokratikus működés. A tevékenységek fontosak önmagukban is, de mindenekelőtt a személyiség gazdagodását kell szolgálják. A házat használóknak egyszerű fogyasztókból aktív és felelős tagokká kell válniuk. Az egyesületi működés az állampolgárok érdeklődésére, kívánságaira, kezdeményezéseire épül, mintegy a demokrácia iskoláját, a demokrácia mindennapos megélését jelenti az állampolgárok számára. Elidegenítő hatást válthat ki az emberekben, ha egyéni és kollektív felelősségvállalásukat másnak engedik át, vagy ha ettől megfosztjuk őket. A művelődési és ifjúsági házakban konkretizálódik a hatalom megosztása és váltakozása, kézzelfogható a pluralizmus, és mindez fontos eleme a törvényes alapokon álló, szabad társadalom fejlődésének.

Tartalom

Egyesületi művelődési otthonok Franciaországban 3
Az egyesületekről általában 3
A Művelődés és Ifjúsági ház mint egyesület 5
A MJC típusú egyesületek szövetségei 13
Összefoglalóul 16
Működhetnének Magyarországon is egyesületi művelődési házak. Monológ a tízezer lakosú Pont-Audemerben működő Clos Normand egyesületről 17
Működési hely, keret, szervezet 17
Animátorok 20
Tevékenység 22
Alapszabály 27-36
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Egyesületi művelődési otthonok Franciaországban
Állapot:
1.180 ,-Ft
6 pont kapható
Kosárba