Előszó
Ez a tanulmánykötet az elmúlt évben megjelent „Pár-és családi kapcsolatok vizsgálata" című digitális tankönyvünk szerves folytatása. Azokról az alkalmazott-ági, tesztadaptációs és -fejlesztő kutatásokról számolunk be, amelyeket az általunk eddigiekben bevezetett, kidolgozott és alkalmazásra kerülő módszerekkel folytattunk.
Munkánkat úttörőnek tarthatjuk a magyar pszichológiai vizsgáló eszköztár gazdagítása és fejlesztése terén. Hazánkban ugyanis a rendszerszemlélet, az interakcionizmus és a kommunikáció kutatás preferáltsága ellenére mindeddig hiányoztak a többszemélyes helyzetekre és a kapcsolatok törvényszerűségeinek feltárására alkalmazható, pszichometrikusan hitelesített mérőeszközök, standardizált tesztek.
Hasonlóképp paradox jelenség, hogy noha hazánkban nagy hagyományú a projektív tesztkultúra, Mérei Ferenc iskolája nyomán mindmáig széles körű a Rorschach-próba alkalmazása, mégis vérszegények a teszttel kapcsolatos kutatások és fejlesztő törekvések.
E kétágú hiányterület hazai pótlásának törekvése alakította ki és határozta meg a Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológiai Intézetében műhelykeretben folyó kutatásaink fő irányait, melyek:
1) Mérei Ferenc pszichodiagnosztikai munkásságának folytatásaképpen a Rorschachpróba továbbfejlesztése, valamint
2) a pár és családi kapcsolatok vizsgálatára alkalmas diagnosztikai eszközök (tesztek) bevezetése és folyamatos fejlesztő gondozása.
Könyvünk címében is kifejezésre jut törekvésünk: az egyén, a pár és a család pszichodiagnosztikai vizsgálati lehetőségeinek, eszközrendszerének kimunkálása és hazai fejlesztése.
Első - digitalizált - tankönyvünkben azokat az alapvető rendszerszemléleti, interakcionális, jelenségtani és dinamikai ismereteket rendszereztük, amelyekre a pár és családi kapcsolatok vizsgáló eljárásai épülnek. Bemutattuk továbbá Rorschach-teszt fejlesztésünket (Közös Rorschach Vizsgálat, integrált jelölési rendszer, processzometria) és az új (kérdőíves rendszerű és projektív) párkapcsolat-monitorozó és családi rendszert feltáró módszereket: Olson-féle családteszt (OCST); Gehring-féie családrendszer-teszt (CSRT); Szubjektív családkép teszt (S-CST); Giessen-párteszt (GT); a Pár Klíma Skála (PKS); valamint a Luborsky-féle Központi Kapcsolati Konfliktus Témák (KKKT) - ezekkel kutatóműhelyünkben azóta is folyamatosan dolgozunk. Munkánkat az OTKA K62667 számú pályázati támogatással folytatjuk. Ekképpen született meg ez a tanulmánykötet is, melyet most tisztelettel adhatunk át mindazoknak, akik a kutatásban vagy gyakorlatban, a prevencióban, tanácsadásban vagy terápiában az individuum vagy pár, család illetve munkahelyi kapcsolatrendszerben használ(hat)ják fel c vizsgálóeszközöket.
Könyvünk - címének megfelelően - három részből áll.
Vissza