Előszó
A könyv megjelentetésével kiadónk azok számára szeretne segítséget nyújtani, akik alaposan szeretnének felkészülni a matematika érettségire, akár önállóan, akár tanári segítséggel. A következő...
Tovább
Előszó
A könyv megjelentetésével kiadónk azok számára szeretne segítséget nyújtani, akik alaposan szeretnének felkészülni a matematika érettségire, akár önállóan, akár tanári segítséggel. A következő oldalakon található feladatok jó lehetőséget kínálnak erre. A példák kidolgozásainál ugyanis ügyeltünk arra, hogy az a felkészülés első (és későbbi) fázisaiban is kellő támogatást nyújtson az érettségi anyagának elsajátításában. Így a megoldásoknál ahol lehetett szemléltető ábrát készítettünk, sokszor olyan bizonyításokat is közöltünk, amelyek hasznosak lehetnek több feladat megoldásánál.
A könyvet két fő részre oszthatjuk. Az első részben tizenegy fejezet foglalja össze a középiskolai törzsanyag fő témáit, amelyek esetlegesen szerepelhetnek egy érettségi vizsgán. A felkészülés során érdemes először ezeket a fejezeteket átnézni, és megoldani a feladatokat. A szerző ugyanis többéves középiskolai tanítási, és felkészítő tapasztalatára támaszkodva válogatta össze a témakörönkénti feladatokat.
A könyv második része feldolgozza az 1990 és 2000 közötti időszak gimnáziumi érettségi feladatsorait. A tizenegy évre visszamenőleg bemutatott feladatsorok lehetőséget adnak arra, hogy a felkészüléskor összehasonlítsuk azok nehézségi fokát, lássuk, milyen volt a pár évvel ezelőtti követelmény és milyen a mai. Így középiskolás diákként reális képet kaphatunk arról, hogy milyen tudás szükséges az érettségi letételéhez. A feladatok megoldásai között a kiadott javítási útmutatóktól eltérőeket találunk. A feladatsorok mellett megadott pontszámok a részmegoldások értékét mutatják azért, hogy a felkészülés során mindig felmérhessük tudásunkat.
A feladatsorok megoldására 180 perc idő áll rendelkezésre; érdemes az írásbeli időpontjához közeledve mind gyakrabban megpróbálni ennyi idő alatt megoldani egy-egy feladatsort, a vizsgán adott feltételek mellett (segédeszközként csak függvénytábla és számológép használható.) A feladatsorok mindig hét feladatot tartalmaznak, egy tételt és hat feladatot az Összefoglaló feladatgyűjtemény matematikából című könyv valamelyik fejezetéből.
Az írásbeli érettségi dolgozat pontszáma maximum 80 pont lehet. Tájékozódásképpen, illetve magunk ellenőrzésére az alábbiakban bemutatjuk, hogy az adott dolgozatpontra milyen érdemjegy kapható. Megjegyezzük, hogy a hivatalosan csak az alsó és a felső ponthatár adott, a többit az iskolák osztják be, mi a szokásos elosztást adjuk közre.
Vissza