Előszó
Részlet a könyvből
imázs, kép, arculat
Városimázs, azaz hogyan mutatja meg magát egy település a látogatók előtt! Mit láttat magából, milyen arculatot hordoz, mivel hívogat, mit tartogat számunkra, ha értékeiről, kincseiről faggatjuk. Milyen mederben csörgedezik az élet a házfalakon belül és kívül, milyen útravalót adnak az iskolái, milyen kulturális tevékenység folyik a művelődési színtereken, milyen hagyományokat őriznek az épületek, az emberek, milyen szolgáltatásokat biztosít az infrastruktúra, milyen életminőséget ad a gazdasági, kereskedelmi szféra?
A városimázsnak vannak markáns, első pillanatban kirajzolódó jelei, ezért is jellemzi a településeket általában egy-egy frappáns szókapcsolat, lényegkiemelő jelző, szlogenértékű mondat: kincses Kolozsvár, Makó, a hagyma városa, Debrecen, a cívis város, a paprika fogalmával összeforrott Szeged, a hírős Kecskemét, a hűség városa, Sopron! Ha ezeket a szókapcsolatokat halljuk, az imázs lényege villan fel előttünk, amely tömören fejezi ki egy közösség értékrendjét, annak fontosságát. Dabasról is gyakran mondjuk, hogy a királyi dobosok városa, a kúriák városa, a nyolc torony városa. E három szókapcsolat három fontos mozzanatot villant fel a település életéből. Két történelmi kor is megjelenik ezekben a szókapcsolatokban: a középkori falu mindennapjai és lakóinak szerepe a középkori Magyarország struktúrájában; a reformkor köznemesi rétegének közéleti szerepe a vármegye társadalmi, politikai eseményeinek alakításában. A harmadik szókapcsolat a hitre utal, a lakosság és a történelmi egyházak viszonyára és a keresztény-polgári értékrendre, amely egyszerre mindhárom szókapcsolatból fakad. Az imázsból bontakoznak ki egy város színei, ízei, ez mutatja be etnikai, társadalmi, kulturális sokszínűségét, a múlthoz és a jövőhöz, fejlődéshez való viszonyát, élhetőségét, kulturáltságát, és azt az életszínvonalat, amely az egész országhoz, sőt az egyesült Európához méri. Ebben a nagy megmérettetésben, úgy érzem, jó úton járunk. Van múltunk, a jelenben a minőségi élettér megteremtésén, korszerűsítésén dolgozunk, és mindezt úgy tesszük, hogy szem előtt tartjuk a jövő nemzedékének érdekeit, hogy igazi örökséget hagyhassunk rájuk.
Remélem, hogy ez a kiadvány pozitív képet nyújt a városról, amelyben jó élni, jó családot alapítani, gyerekeket nevelni, megtalálni helyünket kisközösségünkben és a világban.
Kőszegi Zoltán
polgármester,
országgyűlési képviselő
Vissza