Fülszöveg
Tíz évvel az 1956-os forradalom és szabadságharc után születtem, mégis könyvet írtam az 56-os eseményekről. Ennek szomorúan egyszerű oka van: járva a Kárpát-medence magyarlakta vidékeit azt tapasztaltam, hogy a magyar fiatalok többsége rendkívül keveset tud 1956-ról. Ezért nekik (is) szóló könyvet állítottam össze. S hogy könyvem minden tekintetben hiteles, történetileg hű legyen, újságíróként segítségül hívtam az erre legmegfelelőbb publicisztikai műfajt, az interjút, megszólaltatva néhány olyan ma még élő, hiteles személyt - Wittner Mária, Rácz Sándor, Callmeyer Ferenc, Kiszely István, Vanek Béla, Világhy József akik sokadmagukkal részesei, alakítói voltak a forradalomnak. Ők vallanak személyes élményeikről - objektíven, őszintén. Emellett naplószerűen tárgyalom a forradalom legfontosabb történéseit. Ezt teszi érthetőbbé a politikai előzmények tárgyalása, melynek szerves része a Radics Géza író-történésszel, a dr. Hántó Zsuzsa nyugalmazott egyetemi docenssel, valamint a Hankó...
Tovább
Fülszöveg
Tíz évvel az 1956-os forradalom és szabadságharc után születtem, mégis könyvet írtam az 56-os eseményekről. Ennek szomorúan egyszerű oka van: járva a Kárpát-medence magyarlakta vidékeit azt tapasztaltam, hogy a magyar fiatalok többsége rendkívül keveset tud 1956-ról. Ezért nekik (is) szóló könyvet állítottam össze. S hogy könyvem minden tekintetben hiteles, történetileg hű legyen, újságíróként segítségül hívtam az erre legmegfelelőbb publicisztikai műfajt, az interjút, megszólaltatva néhány olyan ma még élő, hiteles személyt - Wittner Mária, Rácz Sándor, Callmeyer Ferenc, Kiszely István, Vanek Béla, Világhy József akik sokadmagukkal részesei, alakítói voltak a forradalomnak. Ők vallanak személyes élményeikről - objektíven, őszintén. Emellett naplószerűen tárgyalom a forradalom legfontosabb történéseit. Ezt teszi érthetőbbé a politikai előzmények tárgyalása, melynek szerves része a Radics Géza író-történésszel, a dr. Hántó Zsuzsa nyugalmazott egyetemi docenssel, valamint a Hankó Ildikó antropológussal készített beszélgetés. A könyv markánsabb fejezeteinek egyike a dr. Jobbágyi Gábor jogászprofesszorral készített mélyinterjú, amely az 1956 utáni megtorlás koncepciós-konstrukciós pereinek hátterét foglalja össze.
Az 1956-os magyar emigrációról dr. Tanka László beszél. Mindezt korabeli fényképek, sajtóanyagok és kordokumentumok egészítik ki.
Nem titkolt szándékom, hogy a kötet tankönyvként is funkcionáljon, hiszen a magyar pedagógusok és diákok számára egyaránt hézagpótló történelemtankönyv lehet.
Az elmúlt időszakban tudatos hazugságtenger látott napvilágot 1956-tal kapcsolatban. Megjelentek ugyanakkor a feltárt kordokumentumokon - ezáltal igazságon és tényeken - alapuló értekezések, könyvek is. Könyvem az utóbbiak közé kíván tartozni, hiszen a teljesség igényével, a Magyarországon és külföldön megtalált hiteles dokumentumok felhasználásával, valamint a magyar történelem iránti tisztelettel és szeretettel készült. A könyv bármely része - etikus hivatkozással - szabadon felhasználható, hiszen azért írtam, hogy használják. Kölcsey Ferenccel együtt vallom: „Itt az írás, forgassátok, érett ésszel, józanon."
Vissza