Előszó
A magyar piacgazdaság kiépítéséi tekintve meghatározó jelentőségű az állami tulajdon átalakítása, mely folyamai napjainkban jut befejező szakaszába. Jelenleg a termelő tőke több, mint 80 százaléka...
Tovább
Előszó
A magyar piacgazdaság kiépítéséi tekintve meghatározó jelentőségű az állami tulajdon átalakítása, mely folyamai napjainkban jut befejező szakaszába. Jelenleg a termelő tőke több, mint 80 százaléka került magántulajdonba a versenyszférában.
A legtöbb elméleti és gyakorlati közgazdász szerint az állami tulajdonra épült gazdaság megrendülését a vállalatok többségének alacsony hatékonyságú működése okozta. Ennek megfelelően szerintük a privatizáció egyik legfőbb célja, értelme a vállalati működés hatékonyságának javítása. A privatizáció nem más, mint az állami tulajdon lebontása, magánkézbe adása.
Jelen szakdolgozat a hazai privatizációs folyamatok közül egy száz százalékban állami tulajdonban levő, privatizáció előtti bank tulajdonát képező gazdasági társaság magánosításával foglalkozik.
Az első fejezet tárgyalja az európai állami vagyonkezelés lehetséges módozatait, amit azért szükséges szem előtt tartani, mert a privatizáció végéhez közeledve egyre inkább megfogalmazódik az a kérdés, hogy a megmaradt állami vagyon hatékony kezelése milyen formában valósítható meg hazánkban.
A második fejezet áttér a privatizációs folyamatok közép-kelet-európai jellegzetességeire, mely annak ellenére, hogy az országok eltérő gazdasági helyzetből indultak az átmenet korszakába, számos hasonló vonást mutat.
A harmadik fejezet rövid áttekintést nyújt a magyarországi privatizáció folyamatáról.
A negyedik és ötödik fejezet foglalkozik a vizsgált vállalkozás privatizációjával, majd a hatodik fejezet összegzi a privatizációs tapasztalatokat.
A szakdolgozatot a felhasznált szakirodalmat felsoroló irodalomjegyzék zárja le.
Vissza