Előszó
Heinrich Böll regényei és elbeszélései a Hitler-rezsim összeomlása után, a hivatalos diplomáciát jóval megelőzve teremtettek kapcsolatot Európa népei között, megértést keltve a német emberek sorsa iránt.
Megszülettek azok az írások, amelyek bepillantást nyújtottak a németek második világháború utáni életébe, amelyek megmutatták, hogyan viselték bűnük terhét. Böll a "kisemberekről" írt. A gyengékről, akik gyűlölték az életük rendjét felforgató háborút, s a városok romjai közt egy új élet kialakításába kezdtek.
Könyvei már az ötvenes években sokmillió olvasóra találtak a szomszédos országokban. A háború sok szenvedést okozott, és az emberek tudni akarták, mi lesz Németországgal, és mi várható a németektől. Böll életműve segített megtalálni a választ ezekre a kérdésekre, segített ledönteni a bizalmatlanság és félelem falát, amelyet a nemzetiszocialista rezsim épített fel. Így tört át egy író, Heinrich Böll látszólag áttörhetetlen határokat.
De nemcsak íróként, hanem - 1985-ben bekövetkezett haláláig - honfitársként is fontos volt ő nekünk. A békét szeretők, az üldözöttek - határainkon innen és túl - benne találtak szószólóra. Ezért volt "nehéz ember", s ezért volt ellensége is bőviben, ám nélküle demokratikus rendünk most bizonyára kevésbé lenne szilárd.
Különösen szoros volt Böll kapcsolata Magyarországgal. Országaink kibékülése sokat jelentett neki. Igen jól ismerte a kortárs magyar irodalmat, és - különösen kritikák írásával - segítette terjesztését a Szövetségi Köztársaságban.
Bizonyára nagy örömet okozott volna neki, hogy ez a kiállítás, amely első ízben tavaly Moszkvában volt látható, most Magyarországon is megtekinthetővé válhat.
Heinrich Böll Köln városától díszpolgári címet és irodalmi díjat kapott. Ezért számomra külön öröm, hogy élete és életműve Magyarországon bemutatásra kerül.
Norbert Burger
Köln főpolgármestere
Vissza