Előszó
Az echokardiográfia forradalmasította a kardiológiai diagnosztikát. Ma már gyakorlatilag nincs olyan betegség, amelyben indokolatlan lenne a vizsgálat elvégzése. Fontos lehet a kardiológiai és a belgyógyászati jellegű betegségek mellett a sebészeti kórképekben is.
Ezek miatt a transthroralis echokardiográfia mára már rutin vizsgálattá vált, így egyre többen művelik azt. Nagyon sok és színvonalas echokardiográfiás szakkönyv, atlasz kapható, amelyek a tanulást megkönnyítik. Magyar nyelvű echokardiográfiás könyv azonban már évek óta nem jelent meg. mozgó képeket tartalmazó CD pedig még sosem.
A DE OEC Kardiológiai Klinika Echokardiográfiás Laboratóriumában három gépen naponta 130-150 vizsgálatot végzünk. Olyan dokumentáció gyűlt össze 1995 óta - amióta Édes professzor úr jóvoltából az első jó minőségű echokardiográf megvásárlásra került, amit és a később vásárolt Sequoijákat ezúton is szeretnénk megköszönni -. melynek, úgy gondolom, az ország más területén dolgozó szakemberek is hasznát vehetik. A klinikánkon lévő top-készülékek (Sequoia), azt is lehetővé tették, hogy a dokumentumok képminősége közölhető legyen. Emiatt kezdtük el munkatársaimmal ennek az Echokardiográfiás CD atlasznak az összeállítását. Én eredetileg csak CD-t terveztem, de a Minerva Kiadó munkatársai rábeszéltek egy atlasz megjelentetésére is. A munkában óriási segítséget nyújtott a Siemac Kft., személy szerint Richter Péter, amit e helyen is szeretnék megköszönni.
Mivel egyre nagyobb igény van a jó képminőségre - hiszen ez a helyes diagnózis felállításának alapfeltétele -, úgy gondoltuk, hogy szükség van egy fizikai alapfogalmakat tartalmazó, azokat megvilágító fejezetre is, melyből mindenki megtanulhatja a jó felvételek készítésének titkait. Ebből a fejezetből egy önálló könyv született, amit remélhetőleg sokat forgat majd minden „echos".
Jelen kiadványunkban szisztematikusan feldolgozunk minden kardiológiai kórképet, bemutatjuk annak jellegzetességeit M-mód, két-dimenziós, és Doppler technikákkal. Igyekszünk kitérni a ritkább kórképekre (például aorta dissectio, egyes congenitális szívhibák), és bemutatni az újabb echokardiográfiás technikákat (kontraszt-echo, DTI stb) is. Az anyag összeállításában a DEOEC Kardiológiai Klinika Echokardiográfiás Laboratórium munkatársai vettek részt, beleértve a Zalaegerszegen is dolgozó Apró Dezsőt, aki részállásban tevékenykedik jelenleg klinikánkon. Örömünkre szolgált, hogy Lengyel professzornő is részt kívánt venni e munkában, s egy fejezetet ő dolgozott ki.
Természetesen nem tartalmazhat mindent egy viszonylag kis terjedelmű atlasz, de úgy gondolom, a munka - ha az olvasóközönség úgy kívánja - folytatható. Nem kerültek a könyvbe speciális fejezetek (például: Intraoperativ transoesophagealis vizsgálatok, Non-invasív monitorozás intenzív osztályon, az operált szívbetegek gondozásának echokardiográfiás szempontjai, stressz echokardiográfiás újabb módszerek stb), mert úgy gondolom, hogy ez egy haladóbb szint lenne, mely a kiadványban foglaltak megismerése után könnyebben érhető és elsajátítható lesz. Remélem ez a könyv megnyeri tetszésüket és eléri célját, hogy a mindennapi gyakorlatban előforduló kórképek echokardiográfiás diagnosztikájának elsajátítását megkönnyítse. Ha ez így lesz, nem sajnáljuk a belefektetett energiát, és szívesen folytatjuk a munkát, ha erre igény mutatkozik.
Vissza