Előszó
Részlet a Dráma a vadászaton c. kötetből:
Részlet a Dráma a vadászaton c. műből
Az 1880. év egyik áprilisi délutánján belépett szobámba Andrej, a szerkesztőségi szolga, és titokzatosan közölte, hogy egy ur sürgősen beszélni akar velem.
- Kormány hivatalnoknak nézem, - tette hozzá Andrej - aranygomb van a sipkáján...
- Kérd meg, hogy jöjjön máskor, - mondottam. - Ma nagyon sok dolgom van; hiszen tudhatod, hogy csak vasárnap fogadok.
- De már itt volt harmadnapja is, s könyes szemmel kéri, hogy tessék elfogadni. Beengedhetem?
Sóhajtottam, letettem a tollat s kezdettem várni az aranygombos úrra. Néhány perc múlva kinyílt az ajtó, s megpillantottam egy vállas, nagy férfiút, ki egyik kezében kéziratot tartott, a másikban sipkát, amelyen aranygomb volt.
A férfiúnak, ki oly sürgősen akart beszélni velem, fontos szerepe van regényemben, ennek következtében pontosan le kell irnom külsejét.
Mint már emlitettem, vállas, nagy ember volt, s valósággal duzzadt az egészségtől. Negyven éves lehetett, nagyon csinos, jól öltözött férfiú. Ha igaz, hogy g szem a lélek tükre, fogadni mertem volna, hogy ez az ur nem tud hazudni. Hogy megnyertem volna-e a fogadást, arról majd Ítéletet alkothat az olvasó később...
A Tschelkasch und andere Novellen c. kötetről:
Kevés olyan író akad az ezerévek legfontosabbjai közt is, akiről oly egyértelműen kijelenthetők, hogy vele új fejezet kezdődik az irodalomtörténetben. Makszim Gorkij esetében kétségtelen ez a világirodalmi szerep: vele kezdődik a "szocialista" realizmus. Gorkij elsősorban elbeszélő, aki ugyanolyan mestere a lírai hangvételű novelláknak, mint a társadalmi körképet idéző nagyregénynek. A kötetben a "Cselkas" és az "Egy ördög élményei" című novellákat olvashatjuk.
Vissza