Előszó
Részlet a kötetből:
"A prágai mozik lepergették a „Cseljuszkin" jégtörő útjáról készült film néhány méterét Amikor a cím megjelent a vásznon, suttogás futott végig a nézőtéren, azután feszült csönd támadt. Eltelt néhány perc, a filmnek vége lett, s a nézőtér közönsége csalódottan emelkedett fel helyéről.
„No bizony, nem történt velük semmi olyan borzalmas dolog, mint az újságok írták."
Persze, a Prágában bemutatott film mindössze első, aránytalanul kisebb része a „Cseljuszkin" nagy epopeájáról készült dokumentáris felvételek teljes sorozatának. Részlet csupán, amely még abban az időben készült, amikor a „Cseljuszkin" sértetlenül járta az Északi Jeges-tengert, s diadalmaskodva az útjában tornyosuló jéghegyeken, az északvidéki tengeri hajózás megszokott feltételei között végezte feladatát. Bár, ha majd a második részt vetítik, a „Cseljuszkin" hajótörését és a hajótöröttek életét a jégtáblák hátán, meglehet, hogy sokan a nézők közül nem kevésbé elégedetlenek lesznek. Látnak majd egy süllyedő hajót, de kezüket tördelő asszonyok és feltoluló kétségbeesésüket összeharapott foggal leküzdő férfiak helyett száz munkást, amint gondos elővigyázattal ládákat, zsákokat, csomagokat cipelnek, akárcsak valami kikötő raktárában. Látnak majd végtelen jégtömegeket, de közöttük a fehér síkon néhány víg fickó rúgja a labdát, mint a külvárosok virgonc kölykei, akik kedvenc játékukról a hóban sem hajlandók lemondani. Látnak majd néhány asszonyt, amint vidáman, prémekbe bugyolálva repülőgépekre rakják őket, a légcsavar megindul - s ez lesz a Ljapidevszkij hősi repüléséről készült felvétel.
Miféle hősiesség ez? Bár a Schmidt professzor szemöldökéről és hosszú bajuszáról lecsüngő jégcsapok láttán élsz a gyanúperrel, hogy a jégtáblákon tartózkodás nyilván kevesebb gyönyörűséget nyújt a Riviéra üdülőhelyeinél, sehol semmit sem találsz az újságok hírei' alapján elképzelt borzalmakból, és éppen a legdrámaibb pillanatok a legnyugodtabbak. legtárgyilagosabbak, legtermészetesebbek.
És lám, ezt nevezték hősiességnek!
Vissza