Előszó
A szociálpolitika, mint politika, az állam általános politikájának része. Ezen belül a különböző „részpolitikák", ágazati és rétegpolitikák (pl. gazdaságpolitika, lakáspolitika, népesedéspolitika,...
Tovább
Előszó
A szociálpolitika, mint politika, az állam általános politikájának része. Ezen belül a különböző „részpolitikák", ágazati és rétegpolitikák (pl. gazdaságpolitika, lakáspolitika, népesedéspolitika, jogpolitika, ifjúságpolitika) rendszerében helyezkedik el.
A szociálpolitika, mint politika, elvek és döntések összességét jelenti, de szociálpolitika névvel szokás illetni ezeknek az elveknek és döntéseknek a végrehajtására irányuló gyakorlati tevékenységet is. A döntések megvalósítását a gyakorlati szakemberek általában szociális gondoskodásnak nevezik. A szociálpolitikát általában a társadalompolitika egyik részterületének szokták tekinteni.
A társadalompolitika, mivel az egész társadalomra irányul, a szociálpolitikánál szélesebb fogalom. Elvben a társadalmi újratermelés egész folyamatára (a termelésre, az elosztásra és újraelosztásra, a javak és szolgáltatások felhasználására és ezek szabályozására) kiterjed. Célja: a társadalmi újratermelés tudatos alakítása egy hosszútávú célnak megfelelően. Beletartoznak mindazok a célok és eszközök, amelyekkel a társadalmi struktúrába, a társadalmi viszonyokba, azok kedvező alakítása érdekében be lehet avatkozni, mindazok, amelyekkel a társadalmi egyenlőtlenségek és feszültségek csökkenthetők, a társadalom tagjainak társadalmi státusa, státusdimenziói (pl. jövedelme, fogyasztása, lakáskörülményei, kulturáltsága, képzettsége, egészségi állapota) kedvező irányban befolyásolhatók. A társadalompolitikának azonban nincsenek közvetlen eszközei. Szerepe közvetetten, más politikákon keresztül érvényesül. A szociálpolitika a társadalompolitika része, ennél fogva annál szűkebb kategória.
Vissza