Előszó
Napjaink egyik nélkülözhetetlen kelléke az információ. Különösen annak, aki nem alkalmazottként, hanem saját erőből megteremtve, magának hozott létre egy munkahelyet. Például, egy méhészetet. Azt...
Tovább
Előszó
Napjaink egyik nélkülözhetetlen kelléke az információ. Különösen annak, aki nem alkalmazottként, hanem saját erőből megteremtve, magának hozott létre egy munkahelyet. Például, egy méhészetet. Azt üzemeltetni, az állattenyésztésben leginkább talán, hatalmas szakmai tudásra van szükség. Ezt a tudást az átdolgozott évek tapasztalataiból és a környezetből összeszedett információkból lehet megszerezni. Ez utóbbihoz szeretnénk hozzájárulni ezzel a kis jegyzettel, füzettel, amelyet most Ön, Kedves Méhésztárs a kezében tart.
2003-ban kezdte el a méhésztársadalom az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) koordinálásában azt a munkát, amelyet az akkor még reményteli uniós csatlakozásunk megkívánt: elkészíteni a Magyar Méhészeti Nemzeti Programot. Ennek kicsiny, de fontos része volt a „méhegészségügyi nemzetközi szakirodalom naprakész nyomon követése és az ott szerzett szakismeret méhésztársadalomhoz történő eljuttatása". Miért tettük idézőjelbe az előző mondat második felét? Mert gondolatunk szó szerint megjelent egy évvel később a Nemzeti Program ide vonatkozó rendeletében. E szerint, a „méhegészségügyi ismeretek gyűjtése és terjesztése" című tevékenység pályázható. Reméljük örömét és főleg hasznát leli mindenki a pályázat eme „testet öltött formájában". Ha jól belegondolunk, most is igaz a mondás, hogy „nincs új a nap alatt", hiszen korábban, 20-30 évvel ezelőtt is jelentek meg hasonló füzetek, külföldi tapasztalatok felhasználásával. Méhészet című szaklapunk is gyakorta ismertet határainkon túli méhegészségügyi híreket. Ebben a kiadványban olasz, német, francia, amerikai szaklapok érdekes cikkeit fordíttattuk át számunkra is érthető nyelvre. Ne felejtsük, más országokban - különösen igaz ez az óceánon túlira - más törvények, rendeletek érvényesek. Azaz előfordulhat, hogy az írásokban olyan készítményekről, eljárásokról, gyógymódokról olvashatnak, amelyek nálunk nem engedélyezettek. Hát akkor miért hagytuk benne ezeket a szövegben? Mert lehet, hogy hamarosan engedélyezettek lesznek, vagy azért, hogy tanuljunk. Esetleg egy itt olvasott új méhegészségügyi módszert, eljárást, hatóanyagot éppen e füzetre hivatkozva, mi mutathatunk be a hatóságoknak, mi ismertethetjük meg az illetékeseket a máshol működővel, hasznossal.
Bármely, a füzetben leírt szert, módszert mielőtt kipróbálnánk, érdeklődjünk felőle a megyei méhészeti szaktanácsadóknál, állatorvos-méhész ismerősüknél.
Jó egészséget kívánunk Önnek és méhcsaládjainak!
Vissza