Előszó
A hálózatra kapcsolt számítógépek rohamos terjedése új információs korszakot jelez, amely egészen biztosan hatással van az életmódra, így a nyelvekre is. Ezért is hívják napjainkat sokan az informatikai forradalom időszakának, de használunk még más képeket is: a Gutenberg-galaxis vége (a hagyományos írás-olvasás, könyvnyomtatás fölszámolódása), Neumann-galaxis. Internet-galaxis, illetve Cyberia vagy Digitália világa. A számítógépesedésről, a „világhálóról", a netnemzedékről ma már valószínűleg mindenkinek van tapasztalata és véleménye. Van, aki fél az új jelenségektől, van, aki maradéktalanul örül ennek. Így van ez az informatikai forradalomnak a nyelvhasználatra gyakorolt hatásával is. Van, aki félti tőle a nyelvet, a nyelveket, különösen az anyanyelveket, mások az új technológiákban a nyelvet frissítő, megújító erőket látják.
Akkor cselekszünk helyesen, ha előítéletek nélkül közelítünk az új jelenségekhez. A közelítés fontos, ráadásul minél hamarabb. Előrejelzéseink, megérzésünk szerint a most beköszöntő informatikai forradalom a maga ezernyi technológiai vívmányával tényleg minden emberhez eljut, és hatással lesz a mindennapokra. Ennek társadalmi hatásai vannak. A nyelvre gyakorolt hatásokat nem láthatjuk tisztán, de tény, hogy gyors, egy emberöltő alatt lezajló nyelvi változásokat jelent, ráadásul az informatikai forradalomnak csak kezdete van, vége nincs. Ezért fontos a folyamatos odafigyelés, tudatosítás. Ezt szolgálta a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának 2001. évi egyik anyanyelvi pályázata, amelynek címe Informatikai technológia és nyelvhasználat volt. A pályázat célja az informatikai technológia területén már létrejött, értékes, illetve javasolható, ajánlható magyar nyelvi jelenségek bemutatása. Különösen a következő három területet ajánlotta a kiíró a pályázók figyelmébe: a) az informatikai technológiáról magyarul, b) az ún. „internet-szleng" és c) az interneten megjelenő szövegtípusok.
A felhívásra igen sok értékes, valódi tapasztalaton, gyűjtésen alapuló dolgozat érkezett. Volt ezek között szótárnyi terjedelmű, s csak kevesen küldtek be kisebb esszéket. Mindegyik pályázó azok közül került ki, akik örülnek az a terjedő informatikai technológiának, de szüntelen odafigyelésre, társadalmi felelősségre buzdítanak. Sőt - nyelvi kérdésekben - már cselekednek is!
Vissza