Előszó
Kedves Olvasónk,
Bőséges évek után, amikor 1999 és 2002 között minden egyes évben felkerült egy-egy újabb magyarországi helyszín a Világörökségi Listára, az utóbbi években inkább arról hallottunk,...
Tovább
Előszó
Kedves Olvasónk,
Bőséges évek után, amikor 1999 és 2002 között minden egyes évben felkerült egy-egy újabb magyarországi helyszín a Világörökségi Listára, az utóbbi években inkább arról hallottunk, hogy egyes települések ki akarnak lépni a komoly kötelezettségeket is rájuk rovó cím "igájából" (Tokaj-hegyalján), máshol pedig a cím visszavonásának lehetőségével próbálták megállítani a régi épületek lebontását (a pesti régi zsidónegyedben). Ami alapvetően öröm és remény (lehetőség) a turisták áradatára, az sok esetben megoldhatatlan feladat elé állítja az érintett önkormányzatokat. A végeredmény nem kérdéses - hogy érdemes elnyerni a Világörökségi címet -, csak az odáig vezető út tűnik göröngyösnek. Nem kétséges, hogy sok elvárásnak kell megfelelni és komoly előkészületeket jelent önmagában már a nevezés elkészítése is, de ez nem lehet akadálya annak, hogy újabb magyarországi helyszínek kerüljenek fel a Világörökségi Listára. Sokkal jobban meg kell becsülnünk azokat a helyszíneket, amelyek már megkapták a címet vagy remény van rá, hogy megkapják, mert ma már sokkal nehezebb bekerülni a világörökségek közé, mint akár tíz évvel ezelőtt. Jól mutatja ezt a tendenciát, hogy az elmúlt időszak két magyarországi jelölése közül végül egyik esetben - az ipolytarnóci ősmaradványokat bemutató lelőhely, és a Komáromi Erődrendszer esetében - sem láttak esélyt a szakemberek a cím elnyerésére, így inkább visszavonták a nevezést. Megoldást pedig közösen kell találnunk, miként a terveket is minél szélesebb kör bevonásával kell elkészíteni. Közös munka ez, és közös lehet az öröm is a végén.
A Magyar Várományosi Listán jelenleg tíz helyszín szerepel, köztük a római limes magyarország szakasza, melynek történetével, látnivalóival ebben a lapszámban részletesen foglalkozunk. Ennek a helyszínnek az esélyeit növeli, hogy a római limes nagy-britannia és németországi szakaszai már részei a világörökségnek. A pályázat azonban csak akkor lehet sikeres, ha teljes körű összefogás jön létre a hivatalos szervek, az önkormányzatok és a civil szervezetek, vállalkozások, valamint az adott településen élő emberek között. A cél eléréséhez mindenkinek hozzá kell tennie a saját részét,, különben nem lehet sikeres a nevezés.
Hazánk különösen gazdag római kori leletekben, köztük több lelet is - például a pécsi ókeresztény temető vagy a Brigetióban talált falfestmények - európai összehasonlításban is jelentős leletnek számítanak. Mostani lapszámunkban a római limes történetének és látnivalóinak ismertetése mellett azokat a szervezeteket és személyeket is bemutatjuk, akik tevékenységükkel a világörökségi cím elnyerésének sikeréért dolgoznak.
Vissza