Előszó
Húsz év tapasztalata alapján állítottam össze ezt a kis könyvet arról, mit tegyen a szülő, ha beteg a gyerek. Szükségét láttam egy ilyen jellegű kiadványnak, hiszen nagyon sok esetben még a szülő is gyerekszinten gondolkodik gyermekével, annak betegségével kapcsolatban és a legkisebb problémánál is tanácstalanul áll.
Amikor elkezdtem a szerkesztést azt hittem, ezzel lezártnak tekinthető a téma. Nem így van. Nem a teljesség igényével készült ez a kiadvány, hiszen mindig adódnak új és új problémák. Kiskönyvek sora fogja még ezt követni a kisbabákról, az alapvető gyermekbetegségekről, azok kezeléséről, azzal a szándékkal, ha beteg a gyerek, hiszen nagyon sok apró-cseprő bajt saját maga is megoldhat, nem kell azonnal orvoshoz rohannia.
Segíteni szeretnénk azoknak, akik „kezdő" szülők, hogy tudják mit tegyenek ha lázas a gyerek, ha hány vagy hasmenése van, hogy milyen gyógyszereket tartson otthon a házi patikában és hogyan használják azokat. Nagyon sokan keverik az ápolás és a gyógyítás fogalmát. Az ápolás a szülő feladata és ne feledjük, hogy az orvos nem varázsló, de segíteni akar. Ha nem tud, olyan helyre irányítsa a kis beteget, aki megfelelően képzett és meg tudja oldani a problémát.
Ügyeleti tapasztalataim alapján mondhatom, hogy ezzel nagyon sok szülő nincs tisztában. Ha tüsszent a gyerek vagy hőemelkedése van azonnal orvoshoz szalad és elégedetlenül távozik, ha nem kap antibiotikumot, csak tanácsot, hogy mit tegyen. Azzal, hogy az orvos látta a kis beteget, gyógyszert adott még a betegség nem múlt el. Ekkor jön az ápolás, ami a szülő feladata.
Ezzel a szándékkal készült ez a kis könyv, amely, ismétlem, csak útmutató, megpróbáltunk okos tanácsokat adni a betegségek útvesztőihez. Forgassák szeretettel és okuljanak belőle.
Dr. Vékony László
Vissza