Előszó
E kötetben azoknak a kutatásoknak, vizsgálódásoknak az eredményeit foglaljuk össze, amelyeket az Ipari Minisztérium megbízása alapján az Ipargazdasági Intézetben 1983-ban a vállalati döntési rendszer fejlesztésével kapcsolatban végeztünk. A munkát azzal a céllal folytattuk, hogy az iparvállalatok számára elvi-módszerbeli támpontokat, ajánlásokat alakítsunk ki döntési rendszerük korszerűsítéséhez. A kutatások során alapelvnek tekintettük azt, hogy nincs olyan döntési rendszer, amely minden vállalatnál, vagy a vállalatok valamilyen körénél optimálisan alkalmazható, hanem minden vállalatnak magának kell olyan döntési rendszert kialakítani, amely az adott feltételek között a legkedvezőbb lehetőségeket nyújtja a vállalat hatékony működéséhez és fejlődéséhez.
Munkánk közvetlenül kapcsolódik a "Módszertani ajánlások a vállalati belső irányítási rendszer fejlesztéséhez" c., az Ipari Minisztérium által 1983-ban publikált kiadványhoz.
A vizsgálódások során nagy súlyt helyeztünk a vállalati gyakorlati tapasztalatok feltárására. Számos vállalat a döntési rendszerét részleteiben feldolgoztuk. Hasznosak voltak számunkra azok az esettanulmányok, amelyeket az intézet megbízása alapján - dr. Borbás Máté vezérigazgató-helyettes a FEKON döntési rendszeréről, dr. Nyerges Lajos gazdasági igazgató a Telefongyár döntési rendszeréről, Jagiellovicz Györgyné vezérigazgató-helyettes a TAURUS döntési rendszeréről, Kovács Sándor főosztályvezető és társai az ELZETT döntési rendszeréről, Losonczi László igazgatóhelyettes a Fővárosi Kézműipari Vállalat döntési rendszeréről, Gajda Imre gazdasági igazgató a BUBIV döntési rendszeréről, dr. Rédei Ottó gazdasági igazgató a Magyar Selyemipari Vállalat döntési rendszeréről és Ritter Tamás főosztályvezető a Hungária Műanyagfeldolgozó Vállalat döntési rendszeréről készített.
A kéziratot megküldtük véleményezésre számos vállalati vezetőnek és kutatónak, majd megvitatta a tanulmányt az Ipargazdasági Intézet is.
Köszönetünket fejezzük ki az anyag véleményezéséért dr. Hoványi Gábornak, az MTA IKCS tudományos főmunkatársának, István József igazgatónak, dr. Pálinkás Jenő igazgatóhelyettesnek, dr. Zalatnay Ottó vezérigazgatónak, továbbá mindazoknak a vállalati és intézeti szakembereknek, akik észrevételeikkel, javaslataikkal a kézirat formálásához hozzájárultak.
Végezetül köszönetünket fejezzük ki a tanulmány opponenseinek dr. Rozgonyi Tamásnak, a Politikai Főiskola tanszékvezető-helyettesének, a szociológiai tudomány kandidátusának és dr. Szűcs Pál rektorhelyettesnek, a közgazdaságtudomány kandidátusának.
Vissza