Előszó
BEVEZETÉS
Az egyháztörténelem fogalma és felosztása.
Az egyháztörténelem az a tudomány, a mely az egyház életének főbb mozzanatait kezdettől a jelen időkig rendszeresen tárgyalja és megismerteti. A czélja kimutatni, hogy az isteni eredetű tan és intézmények lényegének változatlan fönmaradása mellett, mily fejlődésen ment át az egyház úgy külső vonatkozásaiban, mint belső életében.
A kath. egyház történetét hat korszakra oszthatjuk föl. Felosztás.
Az első korszak az egyház megalapításától a 313. évig, vagyis annak a római birodalomban történt elismertetéseig terjed.
A második korszak 313-800-ig, a nyugatrómai császárság visszaállításáig tart.
A harmadik 800-1073 ig, VII. Gergely pápaságáig terjed.
A negyedik 1073-1517-ig, a protestantizmus kezdetéig nyúlik.
Az ötödik 1517-1789-ig, a franczia forradalomig, és
a hatodik 1789-től napjainkig terjed.
2. §. A népek Krisztus előtt.
Csak egy futó pillantást vetve a történelem lapjaira, meg kell győződnünk, hogy a kereszténység, a szeretetnek eme fönséges vallása, valóban oly időpontban jelent meg a földön, a melyet a szentírás jogosan nevez az idők teljességének.
S ez nem történt véletlenül. A mindeneket intéző Gondviselés fenséges műveit a legszebb terv szerint készíti elő, s mielőtt az idők folyamában végrehajtaná azokat, megérleli a világot arra, hogy magasztos terveinek megvalósulását az emberiség tárt karokkal fogadja, s azokban saját legnemesebb vágyainak megvalósulását lássa. Így történt ez a kereszténység megjelenése előtt is.
Vissza