Előszó
Mennyit ér a vállalat? Egy adásvételi ügyletnél mennyit fizessen a befektető a cégért? A tulajdonos mennyiért hajlandó eladni? A cég vagyona mekkora hitelre képes tárgyi fedezetet nyújtani?
A fenti és a hasonló kérdések megválaszolására koncentrál a vállalatértékelés területe, amely az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában már évtizedek óta önálló tudományterületnek minősül, igen széles szakirodalmi alátámasztottsággal. A vállalati érték megbecslésére szolgáló módszerek hazánkban sem ismeretlenek, ugyanakkor közel sem dicsekedhetünk olyan terjedelmű és mélységű szakirodalommal, mint az említett országok. További problémát jelent, hogy a rendelkezésre álló eljárások elsősorban amerikai szerzők tollából származnak, következésképpen az angolszász számviteli rendszereken alapulnak, így a hazai szabályozási környezetben közvetlenül nem alkalmazhatók.
E könyv elkészítésének célja az volt, hogy az Olvasó egységes rendszerbe foglalva megismerhesse a vállalatértékelés módszereit, valamint azok magyar számviteli rendszerben történő alkalmazását - mindezt gyakorlati szemléletben, sok számpéldával illusztrálva.
A könyv szerkezete a következő:
• Az 1. fejezetben a külföldi és a magyar szakirodalmat feldolgozva bemutatom a vállalatértékelés fejlődési útját, az értékelési elvek csoportosítását és az egyes eljárások lényegét, elméleti közelítésben.
• A 2. fejezet célja a külföldi szerzők által megalkotott értékelési modelleknek a magyar számviteli szabályrendszerre történő adaptációja, alkalmazva a magyar számviteli törvény igencsak összetett eszközértékelési szabályait.
• A 3. fejezetben egy komplex esettanulmányon keresztül szemléltetem vállalatértékelési munka gyakorlati oldalát. Az esettanulmányban egy kitalált cég fiktív adataival dolgozva lépésről lépésre mutatom be az értékelés során felmerülő feladatokat, alkalmazva a magyar környezetre adaptált értékelési eljárásokat.
• Végül, a 4. fejezetben kitérek egy - az eddigi magyar szakirodalom által igen kevéssé lefedett - speciális területre, a hitelintézetek értékelésére, ahol arra fókuszálok, hogy miként lehet hozzáigazítani az értékelési modelleket a hitelintézetek speciális tevékenységéhez és beszámolási kötelezettségéhez.
Vissza