Előszó
A szentmiséről szóló trilógiám befejező része ez a kötet.
A szentmise kialakulása (Bp. 1936. Szent István Társulat) az első kötete. Ebben a legfontosabb források és szövegek közlésével s azok...
Tovább
Előszó
A szentmiséről szóló trilógiám befejező része ez a kötet.
A szentmise kialakulása (Bp. 1936. Szent István Társulat) az első kötete. Ebben a legfontosabb források és szövegek közlésével s azok rövid magyarázatával azt szerettem volna érzékeltetni, hogy mint alakult ki az Úr Jézus Krisztus adta magból a Szentlélek Istennel közreműködő Egyház szervezésében a szentmise liturgiája. Látjuk a kiindulást, az első századok hozzáadásait, a liturgia arany-századának végleges megformálását és a többi századok hagyományőrző gondosságát, Nem akartam az adatok halmazában elmerülni és a részletkérdések tömegében szétszóródni, hanem a fejlődés főállomásait megmutatni és a vezető irányt megmutatni. (A részletek és a teljesen tudományos magyarázat után érdeklődőket most is Petró József alapos könyvéhez utasítom.)
A szentmise magyarázata (Bp. 1937. Szociális Missziótársulat) a trilógia középső és legjelentősebb része. Ez fordítás; az osztrák liturgikus apostolság kiváló vezére Parsch Pius megírta a szentmise magyarázatát a liturgikus megújulás szellemében. És éppen ez volt a döntő, amiért vállaltam ennek a lefordítását. De vannak még Parsch mise-magyarázatának más értékei is.
1. A tudományos alap; a legújabb kutatások biztos eredményeit mind felhasználja. Elsősorban a maria-laachi bencés iskola mélységekben járó misztériumelméletét. Ezzel közelebb visz a mise lelkéhez.
2. A könnyen érthető előadás; Parsch könyvei ugyanis a gyakorlatból nőttek ki, A legkülönbözőbb helyeken tartott ismertető és népszerűsítő előadásokat csiszolta könyvvé a kiváló szónok és előadó.
A tartalom tudományos értéke és a forma népszerű könnyedsége mellett meg kell még a harmadik értékét is említenünk, és ez
3. A gyakorlati élet tekintetbe vétele. Ismételten szól arról, hogy mint lehetne a mai hívők liturgikus átélését előmozdítani, így tehát ez a könyv nemcsak a tudást gyarapítja, hanem az életet is előmozdítja, A liturgikus apostolság főcélja pedig még sem a könyvtudás terjesztése, hanem a liturgia segítségével az egyházias élet.
Az „Actio Catholica" lényeges része a liturgiából és a liturgiával való élet. Ezért lesz szinte alapvető fontosságú a magyar liturgikus mozgalomban ez a népszerű misemagyarázat.
Vissza