Előszó
A jegyzet a Külkereskedelmi Főiskola II. és III. évfolyamon tanuló diákjai számára készült, akik középfokhoz közeli orosz nyelvi lexikai és nyelvtani ismeretekkel rendelkeznek és el akarják sajátítani a gazdasági-üzleti élet nyelvét. A Nemzetközi Kommunikáció és a Külgazdasági szak hallgatói részben azonos, részben azonban eltérő gazdasági témákkal foglalkoznak, ezért az előszó végén táblázatban közöljük a nekik javasolt olvasmányjegyzéket.
A könyv olvasmányai végigveszik a makró- illetve mikrogazdaság különböző kérdéseit, természetesen korlátozott mélységig tárgyalva azokat. A cél itt elsősorban nem a tudományos ismeretterjesztés (bár igyekszünk hasznos elméleti és gyakorlati tudást közvetíteni), hanem a nyelvi megfogalmazás bemutatása. A szakmai hűségre a közgazdász lektor közreműködése a biztosíték. Az olvasmányok bevezetését, illetve az ismétlést, ellenőrzést megkönnyítendő, vázlat található minden lecke előtt.
A feldolgozást szószedet segíti, amely az adott lecke szókincsének nehezebb, feltehetően ismeretlen részét tartalmazza. Nemcsak az üzleti nyelv, hanem az általános nyelv problémát okozó szavai, kifejezései is szerepelnek. A szószedet a-b-c rendben van, de a szóbokrok az alapszó után találhatók. Módszertani megfontolásból a szószedetből (a könyv egyéb részeitől eltérően) kiírjuk a é betűt. Egyes kritikus helyeken a hangsúlyt aláhúzással jelöltük.
A gyakorlatok segítséget nyújtanak a lexika begyakorlására, a szókapcsolódások tudatosítására, a ragozások, vonzatok automatizálására, a szinonimák - antonímák bemutatására stb. Ezen kívül a fő cél a beszéltetés - ezt gondolkodtató, esetenként provokatív vitakérdések, elmesélendő táblázatok, stb. szolgálják. A gyakorlati jellegű feladatok az üzleti életben felmerülő kérdéseket akarják közelebb hozni a nyelvtanulókhoz. Az elméleti témákhoz kapcsolódó rövid fordítási feladatokon lemérhetők az elsajátított ismeretek.
Az első két lecke "bevezető" jellegű, ezért eltér a többitől. Természetszerűleg jóval hosszabb a szószedet, aminek a feldolgozásához jóval több gyakorlat (és több idő) szükséges.
Minden leckénél szerepel egy-két szituációs gyakorlat. Ezek eljátszása a beszéltetés fontos része, ami hozzásegít ahhoz, hogy (a nyelvvizsgán illetve az üzleti életben) kialakuljon a partner mondandójára való gyors reagálási képesség.
A makrogazdasági témáknál grafikonok, táblázatok megbeszélésére is sor kerül. Ezek összevetése az aktuális helyzettel jó alkalom a változások megállapítására. A jegyzet megírásakor nagy segítséget jelentettek Dr. Kovács Zoltán korábbi szakmai jegyzetei, melyek felhasználásának engedélyezéséért a szerző hálás köszönetét fejezi ki.
A jegyzet segítségével a hallgatók sikeresen felkészülhetnek a C típusú, szakmai anyaggal bővített állami nyelvvizsgára, illetve a főiskolai zárószigorlatra.
Ehhez kíván jó munkát a Szerző
Vissza