Előszó
Az életszínvonal emelése szorosan összefügg a termelés színvonalának emelésével, a technika fejlődésével. A bányászatnak is hatalmas méretekben kell fejlődnie, hogy a fokozott követelményeket a...
Tovább
Előszó
Az életszínvonal emelése szorosan összefügg a termelés színvonalának emelésével, a technika fejlődésével. A bányászatnak is hatalmas méretekben kell fejlődnie, hogy a fokozott követelményeket a termelés vonalán teljesíteni tudja.
A földtani ismeretek birtokában felismerjük a szén- és érctelepek - telérek - sajátságait. Ezek az ismeretek megkönnyítik a bányász mindennapi munkáját. A földtani tudás ad módot a bányásznak, hogy ésszerűsítéssel a munka termelékenységét a biztonság növelése mellett fokozni tudja.
A földtan (geológia) a Föld kialakulásával, szerkezetével, fejlődésével és anyagának összetételével foglalkozik. A földtan (geológia) szoros kapcsolatban áll a gyakorlati élettel, a bányász munkájával. A bányászt a geológiai tudás segíti a szén, az érc, a só kutatásában és kitermelésében. Amikor a csákány, a fejtőkalapács a Föld rétegeit, a szenet, az ércet, a kőzeteket lazítja, lefejti, tulajdonképpen a Föld történetének lapjatt nyitja meg. A Föld történetének lapjairól, a kő-, szén- és agyagrétegekről le lehet olvasni a szén keletkezésének, az agyag- és kőrétegek lerakódásának körülményeit. Ahhoz, hogy olvasni tudjunk a hegyek köveiből, a bányák rétegeiből, érceiből, nekünk is meg kell ismerkednünk a Föld anyagával, ásványaival, a Föld külső és belső erőivel, amelyek a felszínt formálták és ma is állandóan formálják. Földünk felszíne is folytonosan alakul, fejlődik, éppúgy, mint a földön élő állatok és növények, amelyekkel a történeti földtan keretében fogunk megismerkedni. Látjuk majd, hogy az élő világ milyen hatalmas fejlődésen ment át, míg a mai fejlettségét elérte.
Vissza