Előszó
Egy regény előszava rendszerint méltatja a regény rövid tartalmát, felhívja az olvasó figyelmét annak oktató szépségeire, tanulságaira és igyekszik a könyvet minél élvezetesebbé tenni az olvasó számára. Engedjék meg, hogy kitűnő szakorvosaink által megírt könyvhöz is elöljáróban néhány mondatban felhívjam a figyelmet arra, mi is a könyvnek a célja.
A felszabadulás utáni ápolónőképzés új utakon indult el, és munka közben kereste és keresi ma is a legjobb módszereket, a legjobb megoldást ahhoz, hogy minél több szakmailag jól képzett, műveit, munkáját szerető ápolónővért biztosítson az egészségügy számára.
A szocialista társadalom az egészségügyet az egész társadalom ügyévé fejlesztette. Mint minden fejlődés többirányú problémát vet fel, így a tbc gyógyításában, diagnosztikájában történt óriási fejlődés is az orvos segítőtársait, az ápolónő - véreket, előttük eddig ismeretlen, új feladatok elvégzésére kötelezi. Nem alapvető ápolástani teendőkre gondolunk, azt ma már minden kórházi ápolónő elsajátította, hanem az új diagnosztikai eljárások, a gyógyszerelés sok fele olyan új munkafolyamatot igényelnek, melyeket az ápolónő csak akkor végezhet el jól a beteg gyógyítása érdekében, ha tudatosan, szakértelemmel hajtja végre az orvos által adott utasításokat.
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az egészségügyi szakiskolák tananyagában a tbc-s betegek ápolásával, a tbc megbetegedéssel viszonylag kevés anyag foglalkozik. Ezért tartotta szükségesnek az Eü. Szakszervezet, a Tbc Középkáder Szakcsoport, az Országos Korányi Tbc Intézet Igazgatósága olyan továbbképző tanulmány kiadását, mely felöleli a tbc gyógyít ás, diagnosztika, a tbc gyógykezelés mai állását. Orvosainkat a tanulmány megírásánál az a cél vezette, hogy az eddig ismeretlen új feladatok elvégzéséhez a legnagyobb segítséget nyújtsák. Tanulmányozzák tehát ápolónővéreink alaposan e nagy szakértelemmel megírt továbbképző könyvet és alkalmazzák a tanultakat mindennapi munkájukban, betegeink javára.
Vissza