Előszó
A jegyzetet ajánlom mindazoknak, - akik hozzám hasonlóan - hisznek abban, hogy lehet még segíteni az elhúzódó válságát élő egészségügyi rendszerünkön és a jobbítás igényét szívügyüknek tekintik!
A Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karán már évek óta tanítjuk munkatársnőmmel, Tenke Júliával, - dr. Szarka Géza irányítása mellett - az "Egészségügyi gazdasági ismeretek" című tantárgyat. Egységes tankönyv híján a témában megjelent cikkekre, folyóiratokra, tanulmányokra támaszkodtunk és hallgatóinknak komoly, időigényes gyűjtőmunkára volt szükségük ahhoz, hogy a legalapvetőbb ismereteket elsajátíthassák. A feldolgozandó egészségügyi-gazdasági kérdések jelentős részéhez a különböző egészségügyi szaklapok, - és folyóiratok gazdasági részkérdésekkel foglalkozó cikkei tanulmányozása révén jutottunk el.
A most elkészült főiskolai jegyzet több éves oktatói munka és hosszabb kutatás eredményeként készült el és a hiánypótlás mellett remélhetőleg hozzájárul a gazdasági és pénzügyi ismeretek jobb megértéséhez és elsajátításához. Igyekeztem egy jegyzet adta kereteken belül a legfontosabb gazdasági kérdések magyarázatát adni, melyre egy felsőfokú képzettséggel rendelkező egészségügyi szakembernek szüksége lehet. Sajnos az előre behatárolt terjedelmi kötöttségek nem teszik lehetővé, hogy teljes, átfogó, összefoglaló anyagot készítsek, így a fejezetek összeállításánál Dr. Forgács Iván javaslatát is figyelembe véve, a következő főbb kérdésekre térek ki:
- az egészségügy makrogazdasági összefüggései,
- az egészségügy finanszírozási rendszere,
- az egészségbiztosítási alap gazdálkodása,
- az egészségügyi intézeti gazdálkodás főbb kérdései.
A jegyzet lehetővé teszi, hogy valamennyi szakon egységes anyagot oktassunk és ezt egészítjük ki továbbra is a témában folyamatosan megjelenő tudományos igényű új könyvek, aktuális cikkek feldolgozásával. Remélhetőleg a jegyzet mind az e tárgyat tanító tanárok, mind az ezen ismereteket elsajátító hallgatók tetszését elnyeri és tanulmányait megkönnyíti!
Vissza