1.061.471

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Betonba zárt hidegháború

Az 1950-es években épített déli védelmi rendszer kutatása és feltárása

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott keménykötés
Oldalszám: 207 oldal
Sorozatcím: A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kiadványai
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-709-747-8
Megjegyzés: CD-melléklet nélkül. Fekete-fehér fotókkal, ábrákkal és színes térképmellékletekkel illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az 1950-es évek elején a „béketábor" - benne Magyarország - és Jugoszlávia között fegyveres konfliktus kirobbanásának lehetőségét is magában rejtő politikai feszültség alakult ki. A konfliktus az... Tovább

Előszó

Az 1950-es évek elején a „béketábor" - benne Magyarország - és Jugoszlávia között fegyveres konfliktus kirobbanásának lehetőségét is magában rejtő politikai feszültség alakult ki. A konfliktus az abban érintett országok részéről preventív katonai (biztonsági) intézkedéseket vont maga után, amelynek következtében a felek hadászati jelentőségű fejlesztéseket indítottak el mind a haderők, mind a biztonsági szolgálatok területén. A politikai feszültség növekedésének egyik velejárójaként úgy Magyarországon, mint Jugoszláviában az erőszakszervezetek fejlesztésén túl, de azokkal összhangban számottevő hadszíntér-előkészítési munkálatokat kezdtek és vittek végbe.
A hadszíntér-előkészítés eredményeként 1955 végéig Magyarországon megépült a déli védelmi rendszer (DVR), amely műszaki létesítményeinek számottevő részét tekintve nem lépett túl a tábori védelmi rendszer ismérvein; vagyis a DVR esetében nem beszélhetünk erődrendszerről, mert abban csupán a fontosabb tűzfegyverek részére készültek megerődített tüzelőállások; ugyanakkor a közlekedési csomópontok közelében, azok fegyveres védelmére ún. hadműveleti csomópontok épültek az ország teljes területén. A védelmi rendszert kiegészítették a határnyiladék vonalát követve egy- és kétsoros drótkerítésből és gyalogság elleni aknamezőkből álló műszaki berendezések. A jugoszláv oldalon úgyszintén erődítési munkálatokat folytattak Tito katonái, aktivizálták a két világháború között épített kiserődöket, és azok kiegészítésére új tüzelőállásokat építettek, továbbá jelentősen megerősítették a határőrizetet.
Magyarországon a szóban forgó védelmi rendszer rövid idő elteltével elveszítette sosem volt jelentőségét, ennek ellenére 1964-ig egyes szakaszainak létesítményeit a Magyar Néphadsereg hadrendben tartotta, majd a politikai/katonai vezetés döntött azok végleges felszámolásáról. Vissza

Tartalom

ELŐSZÓ 5
Dr. Holló József: altábornagy
A HAZÁNK ÉLETÉBEN SZEREPET JÁTSZÓ
VÉDELMI RENDSZEREK A XX. SZÁZADBAN 7
Dr. Jakus János: alezredes
A MAGYAR-JUGOSZLÁV KATONAI SZEMBENÁLLÁS
KIALAKULÁSÁNAK KÖRÜLMÉNYEI
ÉS KÖVETKEZMÉNYEI, A DÉLI ÁLLAMHATÁR
BIZTOSÍTÁSÁNAK (VÉDELMÉNEK) PROBLÉMÁI 34
Dr. Suba János: alezredes
A DÉLI VÉDELMI RENDSZER 91
Dr. Négyesi Lajos: alezredes
BÁSTYÁK A BÉKE FRONTJÁN 164
Bajáki Bernadett:
A DÉLI VÉDELMI RENDSZER TUDOMÁNYOS KUTATÁSA 184
SZÍNES MELLÉKLET 193-207
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem