Előszó
A Közoktatási Modernizációs Közalapítvány immár második alkalommal hirdette meg a tanulók egészségének javítását a mindennapos iskolai testmozgással elősegítő pályázatát az Oktatási Minisztériummal, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium Egészség Évtizedének Johann Béla Nemzeti Programjának „Aktív testmozgás elterjesztése" Alprogramjával, és a Wesselényi Miklós Sport Közalapítvánnyal együtt.
A kiírásra 628 iskola pályázata érkezett, 471 816 927 Ft igénnyel. A kuratórium a rendelkezésre álló 90 millió Ft-ból 84,9 milló Ft-ot osztott szét a 166 nyertes között. Ezt követően a Wesselényi Miklós Sport Közalapítvány 48 millió Ftos támogatásának köszönhetően további 53 iskola nyert.
A KOMA fontos feladatának tekinti, hogy minden olyan törekvést felkaroljon, amely a nevelés-oktatás modernizációját, illetve az ehhez szükséges feltételek javítását szolgálja.
Az iskola egyik nevelési feladata az ép személyiség kialakítása, az életben szükségszerűen jelentkező fizikai és lelki terhelések elviselésére történő felkészítés, a testi és lelki egészség fejlesztése, megőrzése, az ehhez szükséges szokásrendszer kialakítása. Mindez előfeltétele annak, hogy a tanulók képesek legyenek elsajátítani az iskolai tananyagot, képesek legyenek megfelelni azoknak a követelményeknek, amelyeket a tanuló társadalom, a tudás alapú gazdaság, az információrobbanás támaszt velük szemben.
A gazdaságilag fejlett társadalmak egyik jellemzője, hogy fontos értékként kezelik az egészséget, s minden olyan tevékenységet, amely hozzásegít az egészséges élethez, a kiegyensúlyozottsághoz. Az egészségmegőrzés egyik lényeges tényezője a rendszeres testmozgás, továbbá ennek életszükségletté válása. A mozgás iránti igény kialakítását nagyon korán, az óvodás-kisiskolás korban kell megkezdeni, s az iskolai tanulmányok során mindvégig nagy hangsúlyt kell rá fordítani!
Közismert, hogy Magyarország népessége sokféle egészségproblémával küzd, amelynek egyik legfőbb oka: a mozgásszegény életmód. A gyermekek és a fiatalok szabadidő tevékenységére vonatkozó adatok arra utalnak, hogy meglehetősen kevés idő jut sportra, mozgásra. Ezzel magyarázható, hogy körükben is magas a túlsúlyosak, a gerincproblémákkal küzdők, a nem megfelelő állóképességűek aránya. Ezeknek az egészségügyi, fejlődési rendellenességeknek a kezelésében óriási szerepe van az iskolai testnevelésnek, a szabadidőben végzett, az életmódot átalakító sporttevékenységeknek.
Vissza