1.061.953

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A talajklimatikus és a légköri klimatikus tényezők versenye a talajtípusok keletkezésénél

Adatok a Nagy Magyar Alföld öntözésének kérdéséhez

Szerző
Budapest
Kiadó: M. Kir. Földtani Intézet
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői papírkötés
Oldalszám: 87 oldal
Sorozatcím: A Magyar Kir. Földtani Intézet évkönyve
Kötetszám: 29/1
Nyelv: Magyar  
Méret: 26 cm x 19 cm
ISBN:
Megjegyzés: Négy ábrával és 1 táblával illusztrált. Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság nyomása, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Alábbi tanulmányomban nem fogok új, eddig ismeretlen talajképző tényezők felfedezéséről beszámolni. Tanulmányom célja csupán az, hogy néhány, részben már ismert, részben pedig eredeti, új... Tovább

Előszó

Alábbi tanulmányomban nem fogok új, eddig ismeretlen talajképző tényezők felfedezéséről beszámolni. Tanulmányom célja csupán az, hogy néhány, részben már ismert, részben pedig eredeti, új megfigyelésem összefoglalásával rámutassak arra, hogy bizonyos esetekben az altalaj kisebb vagy nagyobbfokú vízáteresztővolta milyen fontos talajképző tényezővé válhat azáltal, hogy a talajra ható klimatikus kilúgozást szabályozza. Tanulmányom további célja pedig az, hogy megállapítsam, milyen éghajlati viszonyok mellett következik be ez az eset.
Első idevágó megfigyeléseimet egyéves svájci tartózkodásom alatt gyűjtöttem 1925-1926-ban. Svájci tartózkodásom elején a zürichi műegyetem hallgatóinak élvezetes tanulmányi kirándulásán vehettem részt, melyet Wiegner György tanár, az ismert talajkutató vezetett. Máig is élénken emlékezem arra, hogy mennyire meglepődtem akkor, amikor ezen a kiránduláson az Előalpokban, Turgi község mellett (Aargau), jellegzetesen savanyú növényzetű talajok foltonkénti előfordulását láttam, jellegzetesen meszet kedvelő növényzettel borított talajszigetek mellett közvetlenül. Akkoriban még magyarázhatatlannak tűnt fel ez a jelenség. Csak később, amikor Schardt H. zürichi műegyetemi tanár tanulmányi kirándulásain jobban megismertem a vidék geológiai szerkezetét, oldódott meg előttem szinte magától ez a probléma.
Éppen a Schöfflisdorfer Egg nevű magaslat déli oldalát jártuk, Regensbergtől ÉNy.-ra (Zürich kantonban), amikor Schardt azokat a nagy nehézségeket említette, amelyekkel ezen a növényzettel sűrűn borított vidéken a geológiai térképezés jár, ha azon a miocénkorú (Oeningien) felső édesvízi molasz-homokkövet sapkaszerűen borító, (a Günz-jégkorszakból származó), idősebb takarókavics „Nagelfluh"-jait kell kijelölni. Már egy másik útvonalunkon felfelé igyekvőben észrevettem azt a jelenséget, mely a Schöfflisdorfer Platte-ról Oberweningen felé leszállóban még jobban szembeötlött, hogy a takarókavics-fennsíkokat jellemző Callunetum-Vaccinietum növényszövetkezet egyszerre eltűnt, amikor a molasz-alapzatra átléptünk. Vissza

Tartalom

AZ ÁBRÁK JEGYZÉKE.
1. ábra. A Nagy Magyar Alföld, Szilézia, a Keleti- és Északi--tengermellék néhány
állomásának évi N.-S.-hányadosa, a talajtípusok képződésénél szereplő légköri-klimatikus és talajklimatikus tényezők versenyének feltüntetésével.
2. ábra. A Nagy Magyar Alföld, Szilézia, a Keleti- és Északi-tengermelléknek
néhány állomására vonatkozó N.-S.-hányadosok az április-szeptemberi és a július-szeptemberi nyári időszakban.
3. ábra. Túrkeve éghajlatának összehasonlítása más (humidusabb) vidékek éghajlatával azon csapadékmennyiség szempontjából, melynek Túrkevén hullania kellene, hogy klimatikus humidussága az összehasonlításra kiválasztott klíma humidusságával egyenlővé váljék.
4. ábra. Pallag (Debrecen mellett) éghajlatának összehasonlítása más (humidusabb) vidékek éghajlatával azon csapadékmennyiség szempontjából, melynek Pallagon hullania kellene, hogy klimatikus humidussága az összehasonlításra választott klíma humidusságával egyenlővé váljék.
I. SZÁMÚ SZÍNES TÁBLA.
A klimatikus adatok grafikus ábrázolása.
I. A levegő havi hőfokközépértékei: C°
II. A csapadék havi középértékei: mm.
III. A csapadék eloszlása : az évi csapadékmennyiség %-aiban.
IV. A relatív nedvességi hiány havi középértékei: %.
V. A levegő vízgőzben való telítettségi hiányának havi középértékei: g/1 m3 levegő.
VI. Havi N.-S.-hányadosok.

Dr. Scherf Emil

Dr. Scherf Emil műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Scherf Emil könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem