Előszó
Az Általános társadalomföldrajz című gimnáziumi tankönyv szerzői sok szeretettel köszöntik a Tisztelt Olvasókat a 21. század földrajzának új és izgalmas világában!
Kedves Kollegák! Könyvünk legelső, 1997-ben megjelent kiadásában kértük Önöket, hogy legyenek aktív közreműködői egy olyan kísérletnek, amelynek célja a hazai földrajzoktatás tartalmi és szemléleti reformja. Köszönjük minden kollégának a munkáját, aktív támogatást, s természetesen számítunk erre a jövőben is!
A szerzők számára nagyon nagy öröm, hogy könyvünk átdolgozott kiadása mind tartalmilag, mind formailag megújult formában jelenhet meg, a kerettanterv igényeinek maximálisan megfelelve. Az Általános társadalomföldrajz című könyv megőrizte eredeti szerkezetét. Ugyanis a világgazdaság kérdései mellett továbbra is szerepelnek a gazdasági élet átalakulását és napjaink globális problémáit elemző témakörök. Azonban e fejezetek is átdolgozásra kerültek világunk változásai és legfőképpen az eddigi tanítási tapasztalatok alapján.
Tankönyvünk két olyan új fejezettel bővült, amelynek a célja a világgazdasági erőterek, a legfontosabb nemzetgazdaságok s Magyarország világgazdasági szerepkörének bemutatása. Az órakeret nyilvánvalóan nem teszi lehetővé minden ország bemutatását. Így e tartalmilag megújult és szemléletében is átalakult regionális földrajz a világ erőtereit a jelenlegi világgazdasági, világpolitikai helyzetük és a legfontosabb lokális, helyi kérdéseik alapján mutatja be.
Egyes fejezetekben külön színes keretekbe foglalt részek találhatók. Ezek többnyire fogalmakat, folyamatokat magyaráznak meg, amelyek ismerete elősegíti a fejezet anyagának megértését, de megtanulni nem kell.
Néhány fejezethez olvasmány is kapcsolódik, amelyek a könyv végén található olvasmányokkal együtt világunk jobb megértését szolgálják.
Tisztelt Olvasók! A szerzők legfőbb szándéka az volt, hogy olyan könyvet alkossunk, amelyből jelenlegi világunk folyamatai megérthetők, hiszen a "világpolitikai, világgazdasági iránytű" kezelésének elsajátítása semmihez sem fogható élményt jelent. Várjuk véleményüket, észrevételeiket!
Kedves Tanulók! Kérjük, kapcsoljátok be a biztonsági öveket! A föld körüli utazás kezdetét veszi! Mindehhez kellemes időtöltést, jó tanulást és sok sikert kívánnak a szerzők.
Vissza