Előszó
A gyakorlatban és az oktatásban szerzett tapasztalataink alapján a kiadványt hiánypótlási céllal készítettük. Olyan kézikönyv jellegű segédletet szándékoztunk összeállítani, amelyet egyaránt jól hasznosíthatnak a gyakorló könyvelők, valamint a könyvvitelt oktatók és tanulók.
A könyv újszerűségét, kézikönyv jellegét az adja, hogy ilyen módon összegyűjtött és rendezett tételkijelölések még nem kerültek feldolgozásra és kiadásra. A már forgalomban lévő kézikönyvekkel szemben e kiadvány előnye tömörsége, könnyebb áttekinthetősége, s jó kiegészítője lehet egy-egy vállalkozás számlarendjének is.
A gazdasági események tételkijelöléseit igyekeztünk rendszerbe foglalni. A könyvviteli elszámolásokat vagyoncsoportonként, vagyontételekként rendszerezzük. Törekedtünk a számviteli törvény adta elszámolási lehetőségek lehető legteljesebben bemutatására. Az összetartozó, illetve egymáshoz kapcsolódó gazdasági események elszámolását azok logikai összefüggéseiben mutatjuk be.
A mű terjedelmének, kezelhetőségének szempontjait figyelembe véve természetesen nem törekedhetünk arra, hogy bemutassuk az összes lehetséges és gyakorlatban előforduló gazdasági esemény könyvviteli elszámolást. Elsősorban azon események elszámolásának bemutatására törekedtünk amelyek gyakran előfordulnak a gyakorlatban, illetve amelyeknek ismerete nélkülözhetetlen a különböző fokozatú számviteli és pénzügyi szakképesítések megszerzéséhez. Ez utóbbi cél érdekében előnyben részesítettük az egyszerűbb, könnyebben megérthető, áttekinthető elszámolási módokat.
A kiadvány használatát segíti a mű végén található tárgymutató, amelybe azokat a fogalmakat igyekeztünk kigyűjteni, amelyek a szükséges gazdasági esemény elszámolásának keresését megkönnyítik.
Reményeink szerint a kiadvány segítséget fog nyújtani úgy a gyakorló könyvelőknek, mint a számviteli képzésben résztvevőknek.
a Szerzők
Vissza