Előszó
Az emberi társadalom kialakulásában, fejlődésében jelentős szerepe van a hírközlésnek. A hírközlés módszereinek és eszközeinek fejlődése egyidős az emberi közösség kialakulásával. Az egyének közötti összeköttetés egyik legelső eszköze a nyelv volt. Az emberi közlés módszerei közé tartozik pl. az ősi jelbeszéd, a zászlókkal való jelzés, vagy a közlés és tárolás ma is egyik legfontosabb eszköze: az írás is. Az ember hosszú időn át nem tudatosította, milyen értékes eszköz van a kezében azáltal, hogy az összeköttetés fizikai módszereitől függetlenül, bizonyos mennyiségű adatot tud társaival közölni. A közölni kívánt hírek tulajdonságaival csak akkor kezdtek részletesebben foglalkozni, amikor már megalkották a továbbításukra alkalmas mesterséges csatornákat.
A hírek továbbítására jelenleg a távbeszélő hálózatok, távíró hálózatok, adatátviteli hálózatok, közös néven távközlő hálózatok, továbbá a rádió és televízió rendszerek, az ú.n. műsorközlő rendszerek szolgálnak. Ezek a rendszerek elektromos jelek segítségével továbbítják az információt. Korszerű fejlett hírközlő berendezések nélkül az emberiség gazdasági és társadalmi fejlődése és tevékenysége elképzelhetetlen lenne, és egy ország gazdasági fellendülésének nélkülözhetetlen feltétele a fejlett hírközlő rendszerek létezése. Wiener szerint a hírközlés az ember érzékszerveinek világméretű kiterjesztése.
Az emberiség történelme során már régen megpróbált hírközlő rendszert kialakítani. A cél a nagytávolságú, gyors, megbízható és gazdaságos hírátvitel volt. A futárral küldött üzenet lassú és "energiaigényes". A hanggal való információ továbbítás nagy távolságra a sok "ismétlő állomás" miatt is körülményes.
Gyors és nagytávolságra is használható a vizuális információtovábbítás. A legősibb vizuális rendszerek digitális, adatátviteli rendszerek voltak. Véges számú szimbólumkészlettel tömören kifejezett üzeneteket továbbítottak. A vizuális szimbólumok pl, tűz-, zászló-jelzésekkel, vagy szemafor-típusú karok állapotaival fejezhető ki. Az egyik legrégibb adatátviteli rendszer leírása Polybius görög tábornoktól származik az i,e, 300-as évekből. Minden ismétlő állomáson, két fal tetején max. 5-5 fáklyát lehetett elhelyezni, A fáklyák kombinációja adta a kódot, és a különböző kombinációk a görög abc betűinek feleltek meg.
Vissza