Előszó
A szerző azon szándéka, hogy a családi életre nevelést intézményesen már az alsó tagozatban szakszerűen kell csinálni, igazán megszívlelendő. A téma: szeretet és megbecsülés a családban —, melyet bőséges óravázlatban ismertet, még felnőtt embernek is igen tanulságos. Gazdag anyagot kínál, a közmondásokhoz fordul ötletekért, segítségért, s éppen ezáltal lesz „objektív" a téma kifejtése, kerüli a sablonos, érzelmes, gyermekes magyarázó fordulatokat. A szerzőnél a gyermek partner, a szó legszorosabb értelmében, a nevelőhatást úgy tudja elképzelni, ha ő maga is képes azonosulni a gyermekek gondolkodásával, érzelmi reagálásukkal. Az adott téma kifejtése szakszerű, életszerű fordulatos és érdekes, tipikusan gyermeknek való, s éppen ettől igazán jó!
A család örömei és gondjai téma — nagyon aktuális! — A szerző az érzelmi neveléshez szükséges ötleteket felsorakoztatja ötletesen, játékosan, gazdagon illusztrálva.
A fogalmak kellő tisztázása, — öröm, gond, — mint ellentétpárok megvilágítása ebben az életkorban nagyon aktuális és szükségszerű.
A szólások, közmondások és a Szülők kislexikona anyagának beépítése rendkívül leleményes, ugyanakkor biztosítja az óra szakszerűségét, sőt a tanulóknak van alkalmuk a „szakirodalom" behatóbb tanulmányozására. A téma összekapcsolása dramatizált játékokkal, mely a takarékosságról szól ugyan, de a családi ölet „gazdálkodási funkcióját" erősíti a gyerekekben, — ez igazi jó ötlet. A fontosságát azzal is hangsúlyoznám, hogy a mai gyerekek döntő többségének fogalma sincs arról, hogy a szülők anyagi helytállása milyen nagy gondot okoz a legtöbb családban.
Szabadidő a családban téma feldolgozásánál helyesen teszi a szerző, hogy a gyerekekkel tudatosítja a szabadidő fogalmát, hasznosításának lehetőségeit, és azt a kérdést is elemezteti, hogy az egészséges és okos szabadidő felhasználás a család és az egyén érdeke egyaránt.
Vissza