Előszó
A köny rendeltetése
A könyv a hazai egyetemek és főiskolák épületszerkezettani tanszékeinek üveg és energia témában meghirdetett tárgyai oktatását kívánja segíteni. Ismeretanyagában Gábor László: Épületszerkezettan IV. kötetére támaszkodik. A szerkezeteket az egyszerű ablakokból, szokványos üvegfalakból kiindulóan tárgyalja. Az újszerű, komplex szerkezeteket - mint a kéthéjú üvegfalakat - a már megismert elemekre - pontmegfogású üvegfalak, függönyfalak, árnyékolók - hivatkozva, azokból felépítve ismerteti. Igy jut el az üvegezett terekhez - télikertek, átriumok - ahol a már megismert szerkezetek - üvegfalak, üvegtetők, árnyékolók - szakszerű alkalmazásának törvényszerűségeit foglalja össze. A tárgyalás vezérfonala, az ismeretek rendezésének célja: az energiatudatos szerkezetválasztás és épülettervezés szabályainak megismertetése.
Az ismeretanyag lényegét közlő ábrákat rövidre fogott - szándéka szerint olvasmányos -szöveg magyarázza. A szerkezetek megértését kívánják segíteni a fényképek, amelyek igyekeznek benyomást közvetíteni a szerkezetek építészeti megjelenéséről, szépségéről, és külön részletesen el nem magyarázott megoldások, csomópontok megfigyelésére is lehetőséget teremtenek.
Köszönetnyilvánítás
A könyv megírására lehetőséget a Széchenyi professzori ösztöndíj teremtett, kiadását a Felsőoktatási Pályázatok Irodája támogatta, a BME-n folyó németnyelvű képzés tanulmányúttal és szakkönyvek vásárlásával segítette.
Köszönet illeti Finta József akadémikust az üveg-építészettel kapcsolatos gondolatai átadásáért, Kollár Lajos akadémikust a tartószerkezeti problémák konzultálásáért, Petró Bálint professzort lektori munkájáért, továbbá kollégáimat, a Magasépítési Tanszék tanárait, akik oktatási terhelésem csökkentésével segítették a tankönyv elkészültét. A technikai feldolgozásban Csató Judit építészmérnök, Kiss Gyula építészhallgató, Dénes Tímea építőmérnök hallgató volt segítségemre.
A gyártó- és forgalmazó cégek információs anyagok, katalógusok, prospektusok, riportok átadásával segítettek. Ezek sorából kitűnt a Schüco cég, amelynek munkatársa,
Banó Veronika minden lehetséges módon segített.
A berlini fényképek a Fejérvári Építészkamara vezetője, Szigeti Gyula építész által szervezett utazásnak, a kölni fotók a Rheinzink cég (képviselő: Dr. Birghoffer Péter, kandidátus) nagyvonalú vendéglátásának köszönhetők.
A fényképek forrása
A tankönyvben szereplő 200 fényképfelvételből 169 a szerzők saját felvétele. További 23 felvétel átengedéséért köszönet illeti az alább felsorolt személyeket: 1.2. a, b, c): Horváth Sándor;
4.8. d, e); 5.16. c); 5.19. g); 7.16. a, b, c, d); 8.14. c); 9.10.d, e. f); 9.12.d, e): Dr. Kollár Lajos;
7.16. e.f): Prof. Alex Dili;
8.15. d, e): Dr. Kézdi Miklós;
9.10. a, b): Adlovitsné Dr. Széli Zsuzsanna;
Prospektusábra reprodukciójaként került a könyvbe az alábbi 8 kép:
1.1. f; 4.8. a, b, c; 8.10. f; 8.15. a, c; 9.9. a;
Illusztráció
A könyv ábraanyagát Svéd Miklós, okleveles építészmérnök készítette.
Lektorálta
Dr. Pertó Bálint, egyetemi tanár
Nyelvi lektor
Adlovitsné, Dr. Széli Zsuzsanna, a műszaki tudomány kandidátusa Ajánlás
A könyvet édesapám, Dr. Széli Sámuel jogász emlékének ajánlom.
Dr. Széli Mária
5
Vissza