Előszó
Az automatika, automatizálás szakszavak a hétköznapi nyelvhasználatban is elterjedtek az önműködő, önműködtetés és a robot kifejezések mellett. Elég csak az automata mosógépre, gyártósorokra és a...
Tovább
Előszó
Az automatika, automatizálás szakszavak a hétköznapi nyelvhasználatban is elterjedtek az önműködő, önműködtetés és a robot kifejezések mellett. Elég csak az automata mosógépre, gyártósorokra és a mindennapi hírekben szereplő űr- és haditechnikai berendezésekre gondolni. A háztartásban, utcán, szórakozóhelyeken és természetesen a munkahelyeken is lépten-nyomon önműködő, automatizált rendszerekbe és berendezésekbe "botlunk". Műszaki gyakorlatban az automatizálás önműködő berendezések, gépek alkalmazását jelenti azért, hogy az ember döntési, ítéletalkotó és munkavégző tevékenysége részben vagy egészben kiküszöbölhető legyen. Konkrétan: egy működés vagy folyamat emberi tevékenység, beavatkozás nélkül is a "kívánt" módon fenntartható. A termelési folyamatban az ember fizikai munkája, érzékelő-mérő és beavatkozó tevékenységén kívül, a döntési, ítéletalkotó képessége is kikapcsolható. Erre nemcsak kényelmi okokból, hanem:
- a tömegtermelés költségeinek csökkentése,
- a minőségi követelmények szigorúsága és nagy száma,
- az emberre veszélyes tevékenység és
- a bonyolult, emberi felfogóképességgel nem követhető folyamatok, stb. miatt is szükség van.
A technika történetében az emberi munka megkönnyítése, kiváltása viszonylag hamar megtörtént. Az ókorban már használtak a termelésben és a hadviselésben is egyszerű "gépeket". Archimédesz már ismerte a csigák és emelők fizikáját. Az egyiptomiak hatalmas piramisokat építettek. A rómaiak az építészmérnökök mellett hadmérnököket is alkalmaztak. A szél és vízimalmok is elterjedtek voltak a mezőgazdaságban. Az első igazi gép azonban a gőzgép volt. Megjelenésével beindulhatott a tömegtermelés és kezdetét vette az első ipari forradalom. Már akkor megjelentek az automatizálás elemei, a textil és fémiparban komoly gyártósorokat, gépeket alkalmaztak . Az ipari forradalom e korai szakaszában még nagy tömegű munkásságra volt szükség, az emberi tevékenység még az ipari termelés nagy részét uralta. A számítástechnika, számítógépek és mikrokontrollerek elterjedésével a 20. században vált igazán lehetővé az automatizálás elterjedése. Az informatika és a mikroprocesszoros technika teszi lehetővé, hogy az ember döntési, ítélet alkotó képessége helyettesíthető legyen, a bonyolult összetett folyamatok is kiválthatóak legyenek emberi tevékenység alól. Az ember mindinkább kiszorul a termelési folyamatból, azonban a felügyelő, ellenőrző és tervező tevékenysége megmarad. A munkahelyeken egyre nagyobb szükség van jól kvalifikált, műszaki tudományokban jártas, számítástechnikát ismerő munkaerőre. Az automatizálás fejlődése természetesen nem ragadható ki a történelem, a technikatörténet, alap és alkalmazott tudományok összefüggései közül.
Vissza