Előszó
A Tisztelt Olvasó a Magyar Országos Horgász Szövetség szakmai sorozatának felújított kötetét tartja a kezében. A hasonló kiadvány 1992-ben született és igen népszerű volt az egyesületi vezetők és a horgászvizek halgazdálkodásával, a vizek védelmével foglalkozók körében.
Az elmúlt több mint tíz év tapasztalatai és az időközben felmerült kérdések indokolták a könyv korszerűsítését, bővítését és újrakiadását. A vizek vizsgálata és minősítésének módszertani kérdései számos vonatkozásban felújításra szorultak.
A kiadvány a vízzel, mint életfontosságú közeggel foglalkozik.
A horgász hódolva szenvedélyének, a horgászatnak, sok érdekes megfigyelést tesz a vizekkel kapcsolatosan, de az egyes változások, folyamatok lényegét részletes ismeretek hiányában nem tudja értelmezni.
Valahogy így van ezzel az a horgászegyesületi vezető, a halgazda is, aki már több ismeret birtokában van, de azok rendszerezése, a folyamatok hatása a vízminőségre nem minden esetben egyértelmű számára.
Kiadványunkban megpróbáljuk rendszerezni mindazt, amit a horgász-szervezetek vezetőinek, a tógazdáknak a vízről és az abban lejátszódó folyamatokról szükséges ismerni. Segítséget kívánunk nyújtani néhány folyamat felismeréséhez. Több, egyszerű, helyszínen is elvégezhető módszer ismertetésével kívánjuk segíteni a horgászható vízterületek hasznosítását, vízvédelmét. Nem utolsó sorban szeretnénk tájékoztatást adni a kedvezőtlen vízminőség változások megelőzésének és megszüntetésének módjairól, lehetőségeiről.
A kiadványban a vízminőséggel foglalkozó szakterület legfontosabbnak vélt ismereteit és saját szakmai tapasztalatainkat igyekeztünk feldolgozni. Az elméleti tudnivalók és azok gyakorlati alkalmazásáról még sokkal részletesebben lehet tájékozódni a szakirodalmi jegyzékben felsorolt művek és más, a vizekről szóló kiadványok, szakkönyvek tanulmányozása során.
Összefoglaló munkánkkal olyan rövid áttekinthető szakmai anyagot kívántunk közreadni, melyet egy átlaghorgász, az egyesületi víz- és halgazda vagy egy horgászszervezet vezetője is érdeklődéssel olvashat, és tevékenysége, munkája során folyamatosan, eredménnyel hasznosíthat.
Vissza