Előszó
A magyarok részvétele a békefenntartásban hosszú-hosszú évtizedekkel ezelőtt kezdődött. Erre a múltra a Magyar Honvédség méltán lehet büszke, hiszen katonáink - függetlenül a mindenkori társadalmi berendezkedéstől - azt tették, ami a dolguk. Igyekeztek fenntartani a békét ott, ahol előtte a békétlenség uralkodott. Munkájukat sokan és sokszor dicsérték, de átfogó elemzés, szakmai értékelés kevés született.
Ez a kiadvány arra vállalkozik, hogy az újkori magyar hadtörténelem egyik fényes fejezetét mutassa be, igyekezve objektíven viszonyulni a Magyar Műszaki Kontingens teljesítményéhez. Ugyanakkor az sem titok, hogy a szerző két évet töltött az SFOR kötelékében, mint a kontingens törzsfőnöke majd parancsnokhelyettese, később mint az SFOR műszaki főnöke.
A kontingens katonái a hadszíntéren, míg a háttérben dolgozók itthon teljesítettek sokszor erőn felül. A taszári bázison dolgozó összekötők, az utánszállító konvoj katonái, a Honvéd Vezérkar és a Honvédelmi Minisztérium munkatársai, az együttműködő civil vállalatok dolgozói mind igyekeztek a legjobbat nyújtani.
Katonáink - műszakiak és mások - Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában bizonyították felkészültségüket. Millió és millió balesetmentesen vezetett kilométer, hidak tucatjai, szakfeladatok százai jelzik szorgalmukat. Több ezer magyar katona mérette meg tűrőképességét, szakmai felkészültségét, emberi tartását. A magyar katona a szükségből kovácsolt erényt, hiszen eszközeink döntő többsége nem versenyezhetett más nemzetek eszközeivel. Ahhoz, hogy így is eredményesek legyünk, kreativitás és tehetség kellett. Ahogy a kontingens jelvényén áll: felkészültség, hozzáértés és kezdeményezés.
Az egész világ tapsolt, amikor kiemeltük a mosztári „Öreg-híd" köveit, de kevesen tudták, hogy mekkora szellemi teljesítmény van a kiemelő szerkezet megtervezésében. A Zsuzsanna-híd létrejötte vezető hír volt a sajtóban, de az építés körülményei már nem voltak fontosak. A Brcko-i Mabey&Johnson híd bontásánál, a lebontott elemmel húzták be az új híd szerkezetét, nem kis rizikót vállalva. A kontingens táborának berendezettsége, a katonáink által épített pihenő és munka épületek elismerést arattak minden látogatásnál.
A kontingens befejezte munkáját és katonáink hazatértek. A tapasztalatok feldolgozása folyik, az eredményekre alapozva készült el az a fejlesztési terv, amely fontos szerepet szán a műszaki támogatásnak a jövő nemzetközi katonai feladataiban...
Vissza