Előszó
A technika fejlődése a mérnöki létesítmények építésében több szembetűnő változást eredményezett.
Számottevően megnőtt a létesítmények mérete. Nem ritka már az olyan épület, amelynek hossza a több száz métert is meghaladja. (A dunaújvárosi hideghengermű épületének hosszabbik mérete például 500 m.) De érzékelhetjük a mérnöki létesítmények méreteinek növekedését akkor is, ha a nagy vízerőművekre, völgyzárógátakra, vagy akár az óriási 10-20 szintes 400-500 lakást magába foglaló épületekre gondolunk.
A mérnöki létesítmények összefüggései, kapcsolatai bonyolultabbá váltak. Aki látta pl. a Tiszai Vegyiművek technológiai berendezéseit, szövevényes csőhálózatát, vagy látta - ha csak a vonatból kitekintve is - a Péti Nitrogénműveket, az jól tudja érzékelni a létesítményeknek ezt a változását is, az elmúlt idők egyszerűbb létesítményeihez képest.
A szembetűnő változásokon kívül a mérnöki létesítmények alkotását még egyéb változás is jellemzi: a szerkezeteket (előregyártott szerkezeteket, gépszerkezeteket) pontosabban kell egymáshoz illeszteni, mint az elmúlt időkben. A pontosabb illesztést egyrészt a szerkezeti elemekben bekövetkezett méretváltozások, illetve a méretváltozásokkal összefüggő statikai követelmények, másrészt az együttműködő gépek, gépszerkezetek gyorsabb forgási sebességéből adódó követelmények teszik szükségessé.
Napjainkban - a technikai forradalom korszakában - a létesítmények méreteinek növekedése tovább tart, s a köztük szükséges kapcsolatok is mind bonyolultabbá válnak. Az említett változások tehát folyamatosak.
A mérnöki létesítmények tervezéséhez és építéséhez geodéziái munkálatokra az elmúlt időkben is mindig szűkség volt.
A létesítmények említett változásai következtében azonban a geodézia alkalmazási köre kibővült, s emellett a létesítmények építésekor a geodéziai munkálatok minőségével szemben is egyre nagyobb követelményeket támasztanak. Ez természetes is, mert amíg egy kisebb méretű téglaépület megépítése például egészen minimális geodéziai munkát igényel, (mindössze a terv szerinti helyét kell a terepen kijelölni) egy többszáz méter hosszú acélvázas épület építéséhez már sokkal több - s még hozzá szabatos - geodéziai munka szükséges.
Gondoljunk csak arra, hogy többszáz méter hosszú párhuzamos egyeneseknek szabatos kijelölése a terepen már önmagában sem mondható könnyű feladatnak, ezt pedig feltétlenül el kell végezni egy ilyen épület elhelyezésekor.
Vissza