Előszó
Jegyzetünket az I. éves kémia tanárszakos hallgatók számára állítottuk össze. Az ebben leírt gyakorlatok célja egyrészt az egyszerűbb kémiai laboratóriumi munkákhoz szükséges készségnek és jártasságnak kifejlesztése, a jelenségek helyes megfigyelésére nevelés, másrészt az elméleti anyag elmélyítése, a megfigyelt jelenségek, mérési adatok logikus elemzése, értelmezése, azaz a korszerű tudományos gondolkodásmód elsajátítása. A gyakorlatok anyagának összeállításánál arra is törekedtünk, hogy azok eredményesen segítsék a tanárjelöltek jövendő iskolai oktatómunkáját is.
A feladatok sikeres elvégzéséhez - éppen a kitűzött célok érdekében - nagyon fontos a kellő elméleti előkészület. Ehhez mindenek előtt az elvégzendő gyakorlat alapos áttanulmányozása, a vonatkozó elméleti alapok, összefüggések ismerete szükséges. Részletekbe menően át kell gondolni a méréssel, kísérlettel kapcsolatos kérdéseket, pontosan ismerni kell az egyes teendők sorrendjét, tisztában kell lenni azzal, mit miért végzünk.
A kísérletek, illetve mérések megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy az összes szükséges eszköz, anyag együtt van-e. Ha a hiányokat csak a mérés közben vesszük észre, egész addigi munkánk kárba veszhet. A kísérleteknél a szabadon választható mennyiségeket úgy válasszuk meg, hogy a mérés lehetőleg egyszerűen, de a kellő pontossággal elvégezhető legyen. Ennek érdekében egyes feladatokkal kapcsolatban érdemes előzetes tájékozódó számításokat végezni.
A gondos és megbízható laboratóriumi munka nélkülözhetetlen kelléke a rend és a tisztaság. A laboratóriumi asztal lapja, a mérlegek, műszerek környéke, a vegyifülkék mindig tiszták és szárazak legyenek. A laboratóriumi asztalon felesleges holmit ne tartsunk. A vegyszereket, reagens oldatokat tartalmazó üvegek használaton kívül a polcon legyenek. A laboratóriumi üvegedényeket használat után azonnal mossuk el és tisztán tegyük vissza a helyükre.
A nagy mennyiségű vízgőz, és különösen a savgőzök, mérgező gázok fejlődésével járó feladatokat jó huzatú fülkében végezzük.
A vízvezeték kiöntőjébe csak folyadékot szabad önteni. A tömény savakat kiöntés előtt hígítsuk fel és a kiöntőbe került hígított savat is mossuk le bő vízzel. A szilárd hulladékokat (durvább csapadék, használt szűrőpapír, üvegtörmelék, stb.) a kiöntő alatt lévő tálba dobjuk.
Vissza