Előszó
A megmunkálógépek feladata az, hogy a munkadarabok geometriai alakját a megkövetelt méret- és alakhűséggel, valamint felületi minőséggel gazdaságosan állíthassák elő.
A megmunkálógépek közül e jegyzetben csak a forgácsológépekkel foglalkozunk, közismertebb néven a szerszámgépekkel.
A ma gyártott és alkalmazott szerszámgépek többségében automatizált CNC vezérlésűek. A számjegyes vezérlésű szerszámgépek ma a gyártásban a legmagasabb színvonalat jelentik.
A gyártástechnológia fejlesztése újabb és újabb szerszámgéptípusok alkalmazását teszi szükségessé. A fejlődés, általánosságban három fő irányra bontható: a szerkezet korszerűsége, a teljesítmény növelése és a pontosság fokozása.
A szerkezet korszerűségét részben a technológia, részben egyéb tényezők: könnyebb kezelhetőség, automatizálás, kevésbé képzett munkaerők alkalmazása stb. szabják meg. Az egyre bonyolultabb technológiai eljárásokhoz egyre bonyolultabb szerszámgépek kellenek. A gépeknek különféle mozgásokat kell végezniük, többféle irányba, különböző sebességgel.
A szerkezet másik fejlődési iránya a specializálódás. A tömeggyártásban speciális, egycélú gépeket (célgépeket, transzfer gépsorokat) alkalmaznak. A közepes és nagysorozat gyártásban a gyártócellák és a flexibilis gyártórendszerek kerülnek előtérbe. Az egyedi gyártásban maradnak a hagyományos univerzális gépek és az egyszerűbb CNC vezérlésű gépek.
A teljesítmény növelését részben a szerszámok korszerűsége, részben a külön tartozékok száma és az automatizáltság foka szabja meg.
A szerszám forgácsoláskor nagy hőhatásnak és kopásnak van kitéve. A hő egy része a szerszámba áramlik és azt felmelegíti. A korszerű forgácsoló szerszámanyagok: - keményfém kerámia, gyémánt, műgyémántok, stb. egyre magasabb hőmérsékletet és forgácsoló sebességet bírnak el és ezáltal a szerszámgépeken egyre nagyobb teljesítmény elérését teszi lehetővé. A különtartozékokkal való nagyobb mérvű ellátás és az automatizálás, főleg a mellékidők csökkentésében jelentkeznek (pl. közbenső mérések elvégzése, gyorsabb szerszámcsere stb.).
A pontosság növelése állandó és elengedhetetlen követelmény szerszámgépeknél. A pontosság a szerszámgépnek az a tulajdonsága, hogy rajta a szakképzett dolgozó, vagy NC gépek esetében a vezérlés megfelelő szerszámokkal az előírt mérettűrésű. alakhűségű és felületi minőségű munkadarabot képes előállítani.
A szerszámgépgyárak kínálata szerte a világban igen gazdag. Rendkívül sokféle, különböző technológiai feladatra alkalmas szerszámgépeket gyártanak és forgalmaznak. Egy azonos géptípuson belül is többféle kialakítás lehetséges. A felhasználó válogathat melyik géptípust vásárolja meg. Ez mindig mérlegelés kérdése. A gazdaságos gyártás a legoptimálisabb szerszámgéppark kialakítására ösztönöz. Sokszor azonban a vásárló pénztárcája szab határt a beszerzésnek. A szerszámgépek piacán a hagyományos kézi működtetésű gépek a legolcsóbbak. Ezek a gépek is korszerű szerkezeti elemekből épülnek fel, sok tekintetben az NC gépekével azonos formában. Legdrágábbak a teljesen automatizált gép választékok. A két szélső szerkezeti kialakítás között különböző automatizáltságú gépek sokasága található, vagy rendelhető meg a gyártó cégektől. A szerszámgépgyártó vállalatoknak is érdekük, hogy minél nagyobb választékot kínáljanak és versenyképes típusokkal jelenjenek meg a piacon. E jegyzet a hagyományos és az NC vezérlésű szerszámgépek szerkezeti felépítését, működésüket és főbb jellemzőit tárgyalja. Ez a tananyag sem terjedelmében, sem mélységében nem lehet teljes, mert a szerszámgépek tudománya igen szerteágazó és óriási területet ölel fel. Azok számára, akik az egyes problémákkal kapcsolatban részletes tanulmányokat kívánnak folytatni bőséges szakirodalom áll rendelkezésükre.
Vissza