Előszó
A POLITIKAI GAZDASÁGTAN ALAPFOGALMAI
I. A politikai gazdaságtan helye a tudományok rendszerében
A tudományokat két szempont szerint szokták osztályozni. Az egyik rendszerben a tudományokat...
Tovább
Előszó
A POLITIKAI GAZDASÁGTAN ALAPFOGALMAI
I. A politikai gazdaságtan helye a tudományok rendszerében
A tudományokat két szempont szerint szokták osztályozni. Az egyik rendszerben a tudományokat aszerint csoportosítják, hogy mivel foglalkoznak, azaz mi a tárgyuk. Tárgyukat tekintve a tudományok két nagy csoportra oszthatók: természettudományokra és társadalomtudományokra. Eszerint azokat a tudományokat (pl. a fizika; geológia, kémia, biológia). Amelyeknek tárgya az élettelen vagy az élő természet: természettudományoknak nevezzük.
A tudományok másik nagy csoportja az élő világ fejlődésének végső eredményeként kialakult és annak legmagasabb fokát képviselő emberi társadalom fejlődésével, a társadalom együttélésének, gazdálkodásának és szellemi életének törvényszerűségeivel foglalkozik. Ezeket a tudományokat nevezzük társadalomtudományoknak. llyenek pl. a történelemtudományok, az etnográfia, a jogtudományok, a szociológia, a nyelv- és irodalomtudományok és többek között idetartoznak a közgazdasági tudományok is. Az embereknek, hogy létüket fenntartsák termelniök, gazdálkodniok, cserélniük kell. Termelés közben a társadalom tagjai elsősorban különféle tárgyakkal lépnek kapcsolatba (pl. a föld, a szerszámok, a gépek), de a gazdálkodás legfontosabb vonása mégis az a kapcsolat, amely a termelés során az emberek között alakul ki. A közgazdaságtan lényegében ezekkel az emberek között kialakult termelési-társadalmi kapcsolatokkal foglalkozik. ezért: társadalomtudomány.
A tudományok nemcsak tárgyuk, hanem feladatuk szerint is rendszerezhetők. A természet és a társadalom általános törvényszerűségeivel foglalkozó tudományokat elméleti tudományoknak nevezzük. Ilyen elméleti tudomány pl. a fizika, a biológia vagy a jogelmélet. Az elméleti tudományok által feltárt általános törvényszerűségeket már az ún. alkalmazott tudományok használják fel, alkalmazzák az egyes konkrét területeken, így a fizika által feltárt általános és egyetemes törvényszerűségeket alkalmazzák a maguk konkrét területén pl. a statika vagy a dinamika, mint alkalmazott tudományok, vagy a biológia által felismert, minden élő szervezetre vonatkozó általános törvényszerűségeket használják fel, pl. az orvostudományok az emberi szervezet megismerésére, az ornitológia a madárvilág, a parazitológia az élősdiek területén.
Vissza