Előszó
Solt Nagyközség Monográfiáját elsősorban azoknak ajánljuk, akik itt születtek, itt vétettek, itt termettek., akik hosszú évtizedeket töltöttek a faluban, akiknek szíve segítő, hite fanatikus,...
Tovább
Előszó
Solt Nagyközség Monográfiáját elsősorban azoknak ajánljuk, akik itt születtek, itt vétettek, itt termettek., akik hosszú évtizedeket töltöttek a faluban, akiknek szíve segítő, hite fanatikus, szándéka közénkvaló, akarata kitartó, ereje veszedelmek közt nőtt nagyra, akik jó soltiak, jó magyarok és jó emberek, akik eddig is tettek és ezután is tesznek szülőföldjükért, egykori lakóhelyükért, jelenlegi munkahelyükért, másodsorban pedig azoknak, akik ez után érdeklődnek.
A monográfia 45 év gyűjtő- és tényfeltáró munkájának az eredménye. A hosszú idő, a szorgalom, a kitartó munka és az igyekezet már maga is tiszteletet parancsol. A szerző szava mindenki szavánál másabb, a település iránti szeretete és elkötelezettsége mindenkinél nagyobb, objektívabb, mert az maga az élet: fájdalommal teli, mint minden emberi; pompás, mint a virágzó rét: erős, mint a szikla, mélységes, mint a zúgó erdő, vadul szép, mint anyánk szeretete, és egyedül álló, mint mi magunk.
Az ország s benne a település lakossága 1989. október 23-án a köztársaság kikiáltásával szabadság-szeretetének, s hősiességének új és fényes bizonyságát adta. A szabad- és a szabadságra törő népek zöme felénk fordult, velünk érintkezni igyekeznek, minket ismerni akarnak. Ezért nekünk is ismernünk és ismertetnünk kell községünk viszonyait, múltját, hagyományait szóban és írásban. Zsenge talán az áldozat, mit a jóindulat, s a honfi kötelmek átérzése nyújt, de vissza nem rettenhetünk a feladat nehézségeitől, nagyságától. Nem hallgathatunk, beszélnünk és cselekednünk kell, hogy szép országunk - s benne kies községünk - még ismertebbé még szebbé váljon. Solt Nagyközség Képviselő-testülete és a magunk nevében tisztelettel köszöntjük a község lakosságát, a monográfia leghivatottabb olvasóit, akiknek áldozatos munkája nemcsak a gazdasági élet terén mutatott fel jelentős sikereket, hanem a történetírást is értéke forrásanyaggal gyarapította. A monográfia hű képét adja a vidéknek és a helységnek, kedves szülőföldünknek, ezért idézzük szívesen a latin mondást: „De nos fabula marratur" - ez a könyv rólunk szól, s mindjárt sietünk hozzá - tenni azt is, hogy nekünk, ezért ajánljuk ismeretszerzésre, kikapcsolódásra, szellemi épülésre mindenkinek.
Vissza