Előszó
Minden nemzedék megkapja jussát a történelemtől, ami nem más, mint az ősök jelenné formálódott akarata, az elődök tetteinek, munkájának, sikereinek, harcainak, ujjongó győzelmeinek, haragtól, vagy...
Tovább
Előszó
Minden nemzedék megkapja jussát a történelemtől, ami nem más, mint az ősök jelenné formálódott akarata, az elődök tetteinek, munkájának, sikereinek, harcainak, ujjongó győzelmeinek, haragtól, vagy keserű fájdalomtól kisért kudarcainak mába torkolló eredménye. Ám az örökséggel együtt félbemaradt tettek, elvetélt, vagy következményeiben visszájára fordult célok, megannyi megoldatlan feladat is áramlik minden generációra, amit még megtetőznek az élő élet lendületében egymásra halmozódó, egymást torlódva követő új, szokatlan tennivalók, a jelen által feltett olyan kérdések, amelyeket a régiek csak értetlen bámészkodással hallgattak volna végig, s amik előtt sokszor a jelenvalók is hőkölve megtorpannak, mert nem tanulták a választ, vagy mert úgy érzik, beleszakadnának a feleletbe.
Nagyréde népe az 1850-től 1944-ig eltelt évszázad alatt azon igyekezett, hogy ereje, tehetsége szerint megfelelhessen a történelem által megfogalmazott nehéz, gyakorta riasztó kérdésekre, hasonlatosan az elődökhöz. A kemény kérdésekre a válasz legtöbbször gyors határozottsággal hangzott, máskor csak tétován, aggodalmasan, de .mindenkor becsülettel. Hogy ez az iparkodás mit, s mennyit mozdított előre az életben, azt ez a munka tartalmazza, ami az 1966-ban megjelent Nagyréde története a feudalizmus korában c. kötet egyenes folytatása. A szöveg alapját az az öt ívnyi dolgozat teszi ki, amit 1967-ben nyújtottam be az akkor már megjelent feudális kori résszel együtt kandidátusi disszertációként, ami jóformán csak a kapitalizmus kori falu gazdaságtörténetének vázlatos összefoglalását tartalmazta. Ezt azután további részletkutatások eredményeire, valamint oppomenseimnek: T. Mérey Klárának és Szántó Imrének köszönettel vett bíráló megjegyzéseire támaszkodva a mostani terjedelemre bővítettem olyan formán, hogy a társadalom, politikai és művelődéstörténet helyi kérdéseit is részletesen elemeztem, de a Mátraaljai Borvidék első szőlőrekonstrukciójának történetére vonatkozó leglényegesebb anyagot - ami nélkül Nagyréde gazdasági és társadalmi fejlődésének leglényegesebb, az általános fejlődésvonaltól annyira elütő jellemvonásai nem érthetők meg teljesen - csak a jegyzetekben közöltem, hogy ezzel, (bár a jegyzetanyag terjedelmének látszatra aránytalan növekedése árán) megőrizhessem a szövegnek a téma természete miatt is annyira fontos közérthetőségét. Opponenseim mellett mégegyszer köszönöm mindazoknak az önzetlen segítségét, akik már szülőfalum feudális kori történetének megírásában és kiadásában is támogattak, s most is segítségemre voltak a munkában. Különös köszönettel tartozom Hanák Jánosnak és Kivés Jánosnak, akik a kutatómunkában, Frecska Sándornak és Nagy Gyulának, kik a kiadás körül segítettek, önzetlen segítségük most is több volt a baráti támogatásánál, és (nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a kötet a Szőlőskert Mezőgazdasági Termelőszövetkezet, Nagyréde község és Heves megye Tanácsa Végrehajtó Bizottsága, valamint a Hevesmegyei Múzeumok Igazgatóságának támogatásával és anyagi áldozatvállalásával Nagyréde fennállásának 700. évfordulójára megjelenhetett.
Vissza