Előszó
A „Kriminalisztikai tanulmányok" 6. kötete - miként az eddigiek is - az Országos Kriminalisztikai Intézet fontosabb kutatásaiból ad ismertetést. A tanulmányok kiválasztásánál az elméleti szempontok mellett figyelemmel voltunk a gyakorlat igényeire is. A feldolgozott témák közül egyesek ez ideig részletesebb kifejtésre nem kerültek, másokkal kapcsolatban pedig az elméletben és a gyakorlatban vita folyik, illetve a jogalkalmazók részéről egyébként érdeklődésre tarthatnak számot.
A bizonyítással összefüggő kérdéseket változatlanul érdeklődés kíséri. Mivel pedig az írásbeli bizonyítékok is mind nagyobb jelentőségre emelkednek, indokoltnak látszik ennek a témának részletesebb feldolgozása.
A Be. új novellája - elsősorban a nyomozásban - jelentős egyszerűsítéseket hozott. Az eljárás egyszerűsítése azonban továbbra is napirenden marad, mivel reális igényként jelentkezik egy új eljárási törvény megalkotása. Ennek megfelelő előkészítéséhez kívánnak hozzájárulni azok a tanulmányok, amelyek részben a további egyszerűsítés lehetőségeivel, részben a nyomozásbéli bizonyítás gyakorlatának egyes túlzásaival foglalkoznak. A tanulmányokat vitacikként tesszük közzé. Az általuk érintett kérdések ugyanis még további, sokoldalú megvilágítást igényelnek.
A kriminológiai kérdések, különösen a bűnözés és okai tanulmányozása, az okok megszüntetése, a megelőzés hatékony kiépítése a legfontosabb feladatok közé tartoznak. Ezzel a témakörrel három tanulmány is foglalkozik. A lopások a legelterjedtebb bűntettek közé tartoznak. A hatásosabb védekezés azt is feltételezi, hogy az állampolgárok az eddiginél tájékozottabbak legyenek a lehetővé tevő körülmények, s a megelőzés lehetőségei tekintetében. A fiatalkorúak bűnözése hasonló szempontokat vet fel. Bár nálunk sokkal jobb a helyzet, mint a nyugati tőkés államokban, helyesnek tartjuk ráirányítani a figyelmet a fiatalkorúak csoportos bűnözésének néhány fontos kérdésére és azokra a problémákra, amelyek ezen a téren az USA-ban jelentkeznek. Ezt különösen a fiatalokkal foglalkozó szakemberek tájékoztatása szempontjából tartjuk szükségesnek. A visszaeső bűnözőkkel kapcsolatban most azokat a problémákat ismertetjük, amelyek a szabadulásuk után jelentkeznek, s amelyek megoldása a további bűntettek megelőzése szempontjából rendkívül jelentős.
A technika fejlődése új taktikai eljárások alkalmazásához vezet. Az új eljárások bevezetése viszont rendszerint számos jogi és kriminalisztikai problémát vet fel. Áll ez a magnetofon büntetőeljárásbeli alkalmazására is. Ezért foglalkozunk az ezzel összefüggő kérdésekkel.
Krimináltechnikai kutatásaink újabb eredményeit ezúttal egy tanulmány ismerteti, s az eddigi gyakorlatnak megfelelően irodalmi összeállítást is adunk.
Bár mostani kötetünk a 6-os számot viseli, teljesen önálló, és így önmagában is egészet képez. Bízunk abban, hogy olvasóink - az eddigiekhez hasonlóan - ezt a kötetünket is szeretettel fogadják és hasznosnak ítélik.
Vissza