Előszó
Moholi Károly professzorról és kötetünkről
Mindenek előtt felmerülhet az a kérdés, hogy miért és miért éppen most jelenik ez a kötet. E könyv elkészítését néhány dolog motiválta. Elsőként említhető Moholi Károly születésének 94. és halálának 15. évfordulója. Mégsem ez a „félig" kerek évforduló az indok. Mikor a professzor elment közülünk, akkor éppen 80. születésnapját készültünk megünnepelni - még együtt -, nem sikerült, ezért gondoltunk arra, hogy a „még" dolgozó pályatársak és azok a fiatalok, akiket tanított és a földrajzszakos tanári pályán vannak - összefogunk és egy kötetet készítünk. A harmadik motiváció a kötet megszületését illetően maga a professzor: életvitele, lendülete, humora, talentuma, munkássága - ami nekünk, pályatársaknak, utódoknak, tanítványoknak - mindennapjainkban rendkívül fontos, példaadó és hiánypótló. E könyv Moholi Károlyról szól, több fejezetre tagolódik. Talán az idő már nagyon sok mindent megszépít, így szigorúságát, fegyelmezettségét feloldja, de mégis róla szól.
Az első fejezetben a megemlékezők írnak, a második fejezetben az életrajz írói jeleskednek. Feladatuk volt bőven, hiszen Moholi Károly a múlt században született nemesi család fiaként, így a szerzőknek időben és térben kellett munkálkodniuk a Dél-Vidék Mohol község, valamint Szabadka levéltáraiban.
A névváltoztatás utáni időkről szóló életrajz megírása, már talán egyszerűbb feladatnak tűnt.
A kötet harmadik fejezete Moholi Károly tudományos munkásságának rendszerezésére, nemcsak kronológiailag, hanem tartalmilag is. Az utóbbi segítségével próbáltuk meghatározni a professzor munkásságának helyét a magyar geográfiában. A könyvnek ez a része segít a jövőnek szóló tanítások és intelmek felfedezésére, észrevételére. A negyedik fejezet is a lövőnek szól, hiszen az emlékülés tanítványok, pályatársak előadásainak megjelenítése.
A kötet szerzői remélik, hogy e könyvet a ma földrajzszakosai, geográfusai örömmel fogják forgatni és saját munkájukhoz felhasználni, valamint Moholi Károly munkásságát megőrizni.
Vissza