Előszó
A vállalati folyamatok számítógépesítése napjainkban növekvő mértékű. Ezen a területen különböző gépesítési irányzatok és rendszerkoncepciók figyelhetők meg, melyek egyrészt a rendelkezésre álló hardware berendezések adta lehetőségekhez, másrészt a vállalatvezetés által indokoltnak talált funkciók számítógépesítési igényéhez kapcsolódnak. A több oldalú megközelítés ellenére egyre nagyobb jelentőségű a termelési folyamat információellátásának javítása és gyorsítása.
A termelési folyamat, amely közvetlenül vagy közvetve érinti minden szakterület tevékenységét több fázisra bontható (vö. 2,11 fejezet).
Ezekben a termelési fázisokban a tervezés időben elkülöníthető tervezési folyamatokra tagolható. Könyvünkben a termeléstervezési folyamatokról adunk rendszerezett áttekintést. A középpontban nem elméleti kérdések és definíciók, hanem
- a gyakorlat igényei,
- a kialakult és meghonosodott eljárások,
- a már összegezhető tapasztalatok,
- az implementációs kérdések állnak.
A téma teljeskörű, átfogó jellemzése mellett a hazai gépipari vállalati környezet és feltételek között reálisan alkalmazható számítógépes termeléstervezési folyamatok és közös adatbázisuk alkotta rendszer belső összefüggéseit mutatjuk be.
Ezen belül is kiemelkedően fontos szerepet - jelentősége miatt - kapott az adatbázis kezelés, amelynek segítségével a termeléstervezési rendszer az egyéb vállalati feldolgozásokkal integrálható.
A belső összefüggések mellett a termeléstervezés eredményadatait, azok célszerű megjelenési formáit, az egyes szakmai területek speciális igényeinek megfelelő csoportosításait is tárgyaljuk.
Külön szeretnénk felhívni a figyelmet a 2.1.1 fejezetben található fedezetszámításon alapuló gyártmányösszetétel optimalizációs eljárásra, amelyet több gépipari vállalatnál már sikerrel alkalmaztak.
Ugyancsak széleskörűen elterjedt az a szükséglettervezés, amelynek idősoros megvalósítási módszerét mutatjuk be.
A 7. fejezet a kapacitástervezés egy megvalósítási lehetőségét tartalmazza. A programfázisokra történt felbontás segíti a rendszertervezést, mely egy működő modul tapasztalatainak felhasználása alapján készült.
A termeléstervezés pénzügyi vonatkozásaira nem tértünk ki, mivel közvetetten kapcsolódik a gyártási főfolyamathoz és a terjedelmi korlátok is behatárolták lehetőségeinket.
Vissza