Előszó
Részlet a kötetből:
A FATERMÉSTANI ÉS AZ ÁLLOMÁNYSZERKEZETI VIZSGÁLATOK SORÁN ALKALMAZOTT FELDOLGOZÁSI ÉS ÉRTÉKELÉSI ELJÁRÁSOK
DR. MÁRKUS LÁSZLÓ Sopron
A felvételi módszereiben hasonló fatermési és állományszerkezeti vizsgálatok nagyszámú adat sokoldalú feldolgozását kívánják meg. A vizsgálatok külső terepi felvételezési módját jóváhagyott metodika rögzítette, amelyben azonban az értékelés módjai csak körvonalazottak.
Az elmúlt években gyakorlati kipróbálásra kerültek az alkalmazható módszerek és eljárások. E metodikai kutatások célja olyan egyszerű, olcsó eljárás vagy eljárások kidolgozása volt, amelynek segítségével a begyűjtött adatok kellő mélységig feldolgozhatók. A múltban a felvett adatok valamennyi összefüggés szerinti értékelését a rendkívüli munkaigényesség legtöbbször megakadályozta.
A teljes értékelés ugyanis a felvételi munkaidő sokszorosa, ha a hagyományos kézi módszerekkel történik.
A gyors és olcsó eljárás jelentősége elsősorban az, hogy lehetővé teszi valamennyi összefüggés értékelését, és ezzel kellő betekintést ad a fatermési és állományszerkezeti összefüggésekre.
A faterméstani és állományszerkezeti vizsgálatokat tárgyaló külföldi szakirodalomban többször találunk utalást arra, hogy ezek a vizsgálatok lyukkártyás módszerekkel gazdaságosan elvégezhetők, de - legjobb tudomásom szerint - a külföldi erdészeti gyakorlat és a kutatás is csak a hagyományos kézi kigyűjtési eljárásokat alkalmazza.
Hazai viszonylatban a metodika jellegű kutatás az ugodi kísérleti erdészetben kezdődött, ahol két módszer párhuzamos kialakítása, illetve kipróbálása folyt.
Az első módszer a hagyományos kézi kigyűjtés volt, amelyet a meggyorsítás érdekében írószerkezettel ellátott számológéppel kombináltunk.
A második módszer a lyukkártyás. A lyukkártyás eljárások közül először a Hollerith gépi rendszerű kidolgozása készült el. A rendszer erdészeti vonatkozásait a szerző dolgozta ki. Gépi kipróbálását a győri Gépi Adatfeldolgozó Vállalat végezte. Az eredményes kísérlet után a módszert előadás keretében ismertette és ezt az ERTI Erdőművelési és Faterméstani Osztálya a hosszúlejáratú erdőnevelési és faterméstani kísérleti területein felvett adatok kiértékelésére általánosan használja. Az ún. peremlyukkártyák kidolgozására és kipróbálására különböző nehézségek miatt csak 1964. évben nyílt lehetőség.
Vissza