Előszó
A példatár és segédlet a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen oktatott „Vízgazdálkodás" című tantárgy gyakorlatainak kiegészítésére készült. A jegyzet célja, hogy a hallgatókat megismertesse a gyakrabban előforduló számítási és tervezési feladatokkal és azok megoldásával.
A bemutatásban szereplő példák és feladatok azt igényük, hogy a hallgatók jól és több oldalról is megismerjék az elméleti alapokat. Ennek érdekében valamennyi feladatkör előtt tömören összefoglaltuk a legfontosabb elméleti tudnivalókat, megadtuk a képleteket és meghatározásokat. Ezek a tömör bevezetők azonban önmagukban nem elegendőek a szakmai ismeretek elsajátításához, de a példákkal együtt nagyon jól kiegészítik az előadásokon elhangzó elméleti tananyagot.
A tárgyalt szakmai ismeretek jellegüket tekintve két csoportba sorolhatják, számításos és rajzi részekre. Ezt a megosztást didaktikai szempontok tették szükségessé, hiszen, mint a valóságos problémák megoldásánál tapasztalható, minden feladat tervének megalkotása is többé-kevésbé számításokon alapul.
A példatár összeállításánál tekintettel voltunk a kertészeti, a tájépítészeti és a környezetvédelmi vonatkozásokra, de erre az alapfeladatok esetén viszonylag kevés lehetőség volt. A későbbi specializálódást viszont a példák e vonatkozásban is jól előkészítik.
A fejezetek közül az elsőt, mely a mértékegységekkel foglalkozik, külön is szükséges említeni A számításokban, illetve a méretezésekben következetesen az SI mértékegység-rendszert használjuk, annak ellenére, hogy egységesen használt jelölésrendszer a vízgazdálkodási területen, sem hazánkban sem külföldön nincs. A sajátos jelölésrendszer eléggé elterjedtnek mondható, ez az oka, hogy említésre kerülnek az angolszász mértékegységek is. A jegyzetben szereplő feladatok többsége - a célnak megfelelően - egyszerűsített, idealizált. Ennek megfelelően - bár törekedtünk arra, hogy a példák a gyakorlatban alkalmazhatók legyenek - ezek csak kritikával és a részletek vonatkozásában kiegészítésekkel használhatók valós esetekre.
Vissza