1.062.618

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Bevezetés a jog- és államtudományokba

Szerző
Pozsony-Budapest
Kiadó: Stampfel Károly
Kiadás helye: Pozsony-Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 67 oldal
Sorozatcím: Stampfel-féle Tudományos Zsebkönyvtár
Kötetszám: 102
Nyelv: Magyar  
Méret: 16 cm x 10 cm
ISBN:
Megjegyzés: Írta Dr. Kun Béla, jogakad. tanár. Nyomtatta Wigand F. K. könyvnyomdája, Pozsony.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:
A társadalom.
Az emberre nézve a társaságban élés a természetes állapot. A 18-ik század természetjogászai ugyan azt tanították, hogy az ember természetes állapota a teljes... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:
A társadalom.
Az emberre nézve a társaságban élés a természetes állapot. A 18-ik század természetjogászai ugyan azt tanították, hogy az ember természetes állapota a teljes egyedüllét, amit csak később, u. n. társasági szerződés folytán cserélt volna föl a társas életmóddal. Az ő feltevésük szerint tehát minden emberi társaság s így az állam is, önkéntes emberi cselekvés produktuma volna. Ennek a föltevésnek azonban minden tapasztalat ellene mond. Bármily régi, vagy bármily alacsony műveltségű emberekről van tudomásunk, azok mindig és mindenütt társaságban éltek. De nem is élhettek másként. Még az állatvilágban is a társas életmód gyakoribb, mint a magános. Magánosan rendszerint csak azok az állatok élnek, amelyek egyrészt elég erősek arra, hogy magukat egyedül is megvédelmezhessék és élelmüket egymagukban is megszerezhessék, másrészt amelyek igen nagy mennyiségű, vagy nehezen elfoglalható táplálékot igényelnek. Az emberre nézve pedig ez nem áll. Már maga az, hogy a gyermekkor, a táplálék megszerzésére és önvédelemre képtelenség kora kivételesen hosszú időn át tart, bizonyos társas együttélést tesz szükségessé. De ettől eltekintve is, a magános ember, kivált a műveletlen, a tökéletesebb eszközök birtokában nem levő, - ereje teljességében sem képes megóvni magát az őt sok felől fenyegető veszélyekkel szemben. Táplálékát is többed magával együtt könnyebben megszerezheti.
A legalsóbb rendű emberre nézve is tehát nélkülözhetetlen a társas együttlét. A nélkülözhetetlenség pedig később tudatossá is válik... Vissza

Tartalom

A társadalom3
Az állam 6
(Fogalma, keletkezése, célja; fölterülés, népesség, főhatalom, alkotmány; államformák; államhatalmak; az államhatásköre; államkapcsolatok)
A jog17
(Fogalma; főelve; bölcseleti, tételes jog; közjog, magánjog, büntető-nemzetközi jog; jogforrások; joggyűjtemények; a jog magyarázata; jogalany, jogtárgy, jogi tény; jogvédelem)
Társadalomtudomány32
(Szociológia, társadalmi gazdaságtan, ethika, történelem, statisztika)
Államtudomány43
(Politika, Államgazdaságtan)
Jogtudomány46
Jogbölcsészet; római jog; egyházjog; hűbéri jog; a magyar jogfejlődés; jogtörténet; közjog, közigazgatási, pénzügyi jog; perjog; magánjog, kereskedelmi és váltójog, bányajog; büntető jog; nemzetközi jog)

Dr. Kun Béla

Dr. Kun Béla műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Kun Béla könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem